Wróć do wszystkich wpisów

9 min czytania

7 korzyści z udziału w grupie mastermind

avatar

Bartosz Kozakiewicz

Post image

Droga do sukcesu zawodowego przypomina wspinaczkę na szczyt po nieznanej trasie. Trudne chwile i momenty zwątpienia będą nieuchronne. Jeśli jednak skorzystasz z pomocy doświadczonego przewodnika nie tylko szybciej dotrzesz do celu, ale po drodze dużo się nauczysz. Teraz wyobraź sobie, że nie idziesz z jednym przewodnikiem, ale z kilkoma.

Praca z mentorem to bezcenne doświadczenie w rozwoju kariery lub rozwoju osobistym. Wielu ludzi sukcesu czy sportowców przyznaje jak wiele zawdzięcza osobom spotkanym na zawodowej drodze: przedsiębiorcom, psychologom biznesu czy zawodowym mentorom. Praca pod okiem doświadczonej osoby pomaga lepiej planować rozwój, wyznaczać cele czy  przechodzić przez trudne momenty.   

Ale czy jeden mentor wystarczy?  - Twoja kariera potrzebuje wielu mentorów, nie tylko jednego - przekonuje Dorie Clark, autorka książek Entrepreneurial You, Reinventing You i Stand Out. W jej obserwacji zawiera się idea popularnych w świecie biznesu grup mastermind.

Czym jest grupa mastermind?

W grupie mastermind osoby na podobnych stanowiskach spotykają się regularnie, aby wspólnie pracować nad swoimi zawodowymi wyzwaniami. Uczestnicy zobowiązują  do działania, a następnie się rozliczają ze złożonych obietnic. Celem grupy mastermind jest udzielanie wsparcia jej członkom w oparciu o zbiorową mądrość uczestników. Uczestnicy    wchodzą jednocześnie w podwójną rolę: uczą innych, dzieląc się swoim doświadczeniem i uczą się od innych, gdy mogą skorzystać z wiedzy pozostałych członków grupy.


>>> Szukasz pomysłu na praktyczny rozwój zawodowy? Poznaj korzyści z udziału w  Programie Mastermind IT Manager of Tomorrow.Koncepcję grupy mastermind przedstawił Napoleon Hill, który opisał ją szczegółowo w 1937 roku w książce Myśl i bogać się. Uczestnictwo w grupach mastermind przyczyniło się do sukcesu amerykańskich przedsiębiorców i liderów przełomu XIX i XX wieku takich jak Henry Ford, Thomas Edison, Graham Bell, John D. Rockefeller, Warren G. Harding (29. prezydent USA) czy Harvey Firestone, założyciel firmy oponiarskiej. 

grupa-mastermind-program-napoleon-hill

Swoją grupę mastermind założyli słynni brytyjscy pisarze wśród których znalazł się  C.S. Lewis, autor Opowieści z Narni czy J.R.R. Tolkien, autor Władcy pierścieni.  Theodore Roosevelt, który w wieku 42. lat został najmłodszym prezydentem USA, korzystał ze wsparcia doświadczonych polityków w ramach własnej grupy. Napoleona Hilla do przedstawienia koncepcji grupy zainspirował nie kto inny niż Andrew Carnegie, potentat przemysłu stalowego, uważany za jednego z najbogatszych ludzi w historii.

Grupa mastermind w praktyce

Celem grupy mastermind jest praca nad indywidualnymi wyzwaniami biznesowymi uczestników. Osiągnięcie założonych celów zawsze będzie łatwiejsze, dzięki wsparciu osób  gotowych zaangażować się w rozwój. Grupa zaufanych współpracowników dzieli się między sobą szczerymi opiniami, pomaga w pracy nad pomysłami i zapewnia konstruktywną krytykę.


Przeczytaj także:

Cztery poziomy kompetencji, czyli Twoja droga do mistrzostwa

Skąd wiesz, że się nie mylisz?

Racjonalne myślenie wg Kepner-Tregoe

Kiedy ufać intuicji, czyli pułapki podejmowania decyzji

6 książek biznesowych, które pomogą Ci w codziennej pracyGrupa mastermind liczy najczęściej 5-6 osób, które są zwykle na zbliżonym poziomie rozwoju biznesowego. To osoby zmotywowane do osiągnięcia swoich celów, nie bojący się wyzwań oraz wyjścia poza strefę komfortu. Starannie dobrani uczestnicy są kluczowi dla powodzenia pracy w grupie. Prowadzący precyzyjnie określają warunki rekrutacji uczestników. Grupa spotyka się regularnie w zależności od intensywności pracy: codziennie, raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Spotkania mają ustaloną z góry strukturę, przestrzega się dyscypliny czasu przeznaczonego na wystąpienia, uwagi i komentarze. Niezbędne jest też  zaangażowanie mentalne i czasowe uczestników.

Grupa ma charakter zamknięty, a fundamentem współpracy jest atmosfera pełnego zaufania między uczestnikami.  Za cały proces rekrutacji, prowadzenia spotkań i osiągania założonych celów odpowiadają moderatorzy i prowadzący grupę mastermind. Oprócz celów czysto biznesowych, wyzwaniem z którym chce zmierzyć się uczestnik może być rozwój umiejętności personalnych lub umiejętności miękkich. Grupa mastermind jest także odpowiedzią na aktualne potrzeby rozwojowe managerów czy przedsiębiorców, zgodnie z modelem wiedzy na żądanie (just-in-time-learning). 

Czy idziesz w dobrym kierunku?

Uczestnicy dołaczają do grup, aby skorzystać z jej kolektywnej mądrości, zwykle wówczas, gdy muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Rozwiązanie problemów i nabyta w ten sposób wiedza może pchnąć ich karierę na nowe tory.  Ale długofalowe korzyści z udziału w grupie znacznie wykraczają poza doraźne problemy. 

Wspomniana Dorie Clark jest profesorem i strategiem, w Nowym Jorku prowadzi grupę mastermind o profilu biznesowym. Jej zdaniem przedsiębiorcy często wpadają w pułapkę, gdy skupiając się bieżących na zadaniach tracę z pola widzenia szerszy kontekst biznesu. Kiedy rzeczywistość się zmienia, wówczas wraz ze zmianą okoliczności może się okazać, że chociaż pracują ciężko, to niestety nad niewłaściwymi rzeczami. - W ciągu ostatnich trzech lat widziałam ogromną wartość w tym, gdy managerowie zmuszali się do robienia okresowych przerw w pracy, aby spojrzeć na siebie z dystansu. To szalenie motywujące, gdy jesteś częścią grupy profesjonalistów, których dociekliwe pytania mogą być źródłem nowych pomysłów. Ponadto utwierdzają Cię w przekonaniu, że  pracujesz nad inicjatywami, które naprawdę mają na coś wpływ - powiedziała magazynowi BusinessInsider w 2020 roku.

Jednak przed podjęciem decyzji o potrzebie rozwoju, udziału w szkoleniu czy dołączeniu do grupy mastermind konieczne jest uświadomienie sobie stanu własnej wiedzy i niewiedzy. Mówi o tym model czterech poziomów albo etapów kompetencji, który reprezentuje proces uczenia się, której pierwszym krokiem jest nieświadoma niekompetencja, potem świadoma niekompetencja, następnie świadoma kompetencja i ostatecznie nieświadoma kompetencja.

Dlaczego warto dołączyć do grupy mastermind?

1. Społeczność
Zostajesz członkiem zamkniętej, starannie dobranej grupy managerów o podobnych kompetencjach i doświadczeniu. Pozostali członkowie potrzebują cię tak samo, jak ich potrzebujesz ich Ty.  Stawiasz sobie wyzwania, ale uczestnicy wzajemnie motywują się do stawiania ambitniejszych celów i przekraczania oczekiwań.

2. Praktyczna wiedza
Zdobędziesz nową wiedzę, która ma przede wszystkim praktyczny charakter.  Poprawisz umiejętności krytycznego myślenie i podejmowania decyzji. Wymiana osobistego doświadczenia uczestników jest jedną z kluczowych wartości pracy grupy. To okazja, aby uczyć się na błędach popełnionych, ale i przeanalizowanych już przez innych. 

3. Mądrość grupy
Dołączając do grupy nie będziesz już więcej czuć się samotnie. Moderatorzy jak i uczestnicy będą pomagać Ci w pracy nad wyzwaniami. Każdy z uczestników posiada tzw. ukrytą wiedzę, która jest rezultatem jego własnego rozwoju, przeczytanych książek, zebranego doświadczenia. Dynamika pracy grupy pozwala taką wiedzę skutecznie wyzwolić, a osiągnięte rezultaty są efektem kolektywnej mądrości uczestników.

4. Nowe perspektywy
Opinie uczestników dają Ci możliwość spojrzenia na swoje wyzwania z nowej, świeżej, a czasami zaskakującej perspektywy. Dzięki wielości punktów widzenia uzyskasz pełniejszy obraz swojej sytuacji. To skuteczna droga do szukania rozwiązań, ale także nowych pomysłów.

5. Szybka ścieżka rozwoju
W grupie mastermind występujesz w podwójnej roli. Korzystasz z rad innych i jednocześnie udzielasz ich innym. Pozostali członkowie stają się Twoimi mentorami,  doradcami biznesowymi i vice versa. Ty również jesteś mentorem dla nich. Siła grupy leży w tym, że każdy uczestnik ma swoje indywidualne umiejętności i doświadczenie, którym się dzieli. Masz dostęp do wiedzy, którą uczestnicy zdobywali przez lata swojej kariery i którą mogą przekazać Ci przekazać w trakcie spotkania. 

6. Relacje
Trwająca tygodniami wspólna praca i  konieczność dzielenia się osobistymi historiami buduje między uczestnikami więzi, które przeradzają się niejednokrotnie w przyjaźnie. Poza praktyczną wiedzą i zawodowym rozwojem, ewidentną korzyścią z pracy w grupie jest sieć zaufanych biznesowych kontaktów. Poczucie pewności na kim możesz polegać, gdy będziesz w potrzebie nie ma ceny.

7. Samowiedza
Uczestnictwo w grupie doda Ci pewności siebie, poczucia wartości i odwagi do przekraczania granic. Dowiesz się więcej o sobie, zyskasz większą świadomość  swoich zalet i odwagę myślenia. Wspólna praca w grupie będzie doskonałą szkołą pokory i zdolności do przyjmowania szczerej informacji zwrotnej. Jednocześnie sam poznasz wartość empatii i nabędziesz lub udoskonalisz  umiejętności udzielania informacji zwrotnej. Uczestnictwo w grupie to doświadczenie transformacyjne. Odtąd już nic nie będzie takie samo.


>>> Szukasz pomysłu na praktyczny rozwój zawodowy? Poznaj korzyści z udziału w  Programie Mastermind IT Manager of Tomorrow.

 

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści