Wróć do wszystkich wpisów

4 min czytania

Nowe zasady certyfikacji PeopleCert. Odnawianie konieczne co 3 lata

Conlea

Post image

PeopleCert wprowadziło zmiany w certyfikacji Global Best Practice. Od nowego roku (1 stycznia 2023) certyfikaty muszą być odnawiane co 3 lata. Dokument poświadczający zdanie egzaminu zdobyty po 1 stycznia 2020 roku utrzymuje ważność 3 lat. Osoby, które zdobyły swoje certyfikaty przed 2020 r. otrzymają 6-miesięczny okres na ponowne przystąpienie do egzaminów. Cykliczne odnawianie certyfikatów pozwala mieć pewność, że w swoim portfolio posiada się aktualne świadectwa poparte realną i aktualną wiedzą oraz doświadczeniem.

Jak można przedłużyć ważność certyfikacji?

Wraz z 1 stycznia 2023 PeopleCert wdrożyło zmiany w certyfikacji Global Best Practice. Od tego momentu certyfikaty są ważne 3 lata. Po tym okresie konieczne będzie ponowne podejście do egzaminu. Ponowny udział w szkoleniu nie jest wymagany. Inną opcją przedłużenia ważności certyfikatu jest zdanie egzaminu z wyższego modułu. W takim przypadku odbycie szkolenia jest jednak konieczne. Dodatkowo jak zapowiada PeopleCert od 1 marca 2023, trzecim sposobem na wydłużenie certyfikacji o kolejne 3 lata, będzie zdobycie 20 punktów CPD (Continuing Professional Development) na platformie MyAxelos. Więcej informacji na ten temat pojawi się już wkrótce. 

Jak mogę przedłużyć certyfikat?

  • od 15.01.2023:
Ponowne podejście do egzaminu (bez konieczności podejścia do szkolenia) Uzyskanie certyfikatu z wyższych modułów (wymagane szkolenie)

 

  • od 03.2023:
Ponowne podejście do egzaminu (bez konieczności podejścia do szkolenia) Uzyskanie certyfikatu z wyższych modułów (wymagane szkolenie) Zdobycie 20 punktów CPD (Continuing Professional Development) na platformie MyAxelos - więcej szczegółów wkrótce

 

Certyfikaty zdobyte po 1 stycznia 2020 roku, mimo informacji na samym certyfikacie o jego bezterminowości, mają ważność 3 lat. Aby zachować ważność certyfikacji należy odnowić certyfikację.

Do kiedy mam czas na ponowne przystąpienie do egzaminu?

Dla kandydatów, którzy uzyskali certyfikat przed 1 stycznia 2020 roku, zaplanowano 6-miesięczny okres przejściowy, który ma pozwolić na przygotowanie się do egzaminu. Co to oznacza w praktyce? Certyfikacje uzyskane przed 30.06.2020 roku należy odnowić do 01.07.2023 roku. Kandydat, który swoje świadectwo poświadczające zdanie egzaminu otrzymał po 30.06.2020 roku, ma 3 lata na odnowienie certyfikacji.

Przykłady ważności certyfikatów:

  1. Zdobyłeś certyfikat ITIL 4F w 02.2020, a więc według nowych wytycznych jest on ważny do 30.06.2023. 
  2. Zdobyłeś certyfikat ITIL 4F w 2021, a więc według nowych wytycznych jest on ważny do 2024. 
  3. Zdobyłeś certyfikat ITIL 4F w 2020, a więc według nowych wytycznych jest on ważny do 2023. Jednak, zdobyłeś jeszcze certyfkat typu advanced np. ITIL4CDS w 2021, a więc Twoja certyfikacja jest ważna do 2024 (ważność ITIL4F automatycznie się wydłuża).

Kandydat, który nie odnowi certyfikacji NIE zostanie usunięty z SCR (Successful Candidates Register). Nadal będzie w rejestrze, ale z adnotacją, że jego certyfikacja nie spełnia aktualnych wymogów.

Forma egzaminu

Na chwilę obecną jedyną dostępną formą egzaminów są egzaminy w formie online, poprzez zakupienie voucherów, które są ważne 1 rok. Dzięki temu na egzamin można umówić się w dowolnym czasie i miejscu.

Głównym źródłem weryfikacji ważności certyfikacji kandydatów jest rejestr SCR, czyli Successful Candidates Register, dostępny na stronie. 

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści