Od 1 stycznia 2023 roku, PeopleCert wprowadziło zmiany w certyfikacji Global Best Practice. Do tej pory raz przyznany certyfikat obowiązywał dożywotnio. Teraz, zasady nieco uległy zmianie. Certyfikat będzie można odnowić w ciągu trzech lat od pierwotnej daty certyfikacji. Czy jest to konieczne?
Kandydaci którzy nie zdecydują się na odnowienie certyfikacji po upływie 3 lat, nadal będą umieszczani w rejestrze SCR (Successful Candidates Register). Jednak przy ich nazwisku zostanie dodana informacja wskazująca, że certyfikacja nie jest zgodna z obecnymi wymaganiami. Odnawianie certyfikacji nie jest jednak obowiązkowe, a brak odnowienia nie pozbawia specjalisty ITSM certyfikatu.
Jak argumentuje PeopleCert, nowe zasady mają pomóc kandydatom ITSM stać się konkurencyjnymi na rynku pracy, wspomóc ich rozwój zawodowy, zachęcić do podnoszenia kwalifikacji i ugruntowania marki osobistej.
Według wytycznych PeopleCert certyfikaty, których ważność będzie można przedłużyć to:
Jeśli kandydat zdecyduje się na uaktualnienie certyfikacji, wystarczy, że przystąpi do egzaminu. Ponowny udział w szkoleniu nie jest wymagany. Inną opcją przedłużenia ważności certyfikatu jest zdanie egzaminu z wyższego modułu. W takim przypadku odbycie szkolenia jest jednak konieczne. Dodatkowo jak zapowiada PeopleCert od 1 marca 2023, trzecim sposobem na wydłużenie certyfikacji o kolejne 3 lata, będzie zdobycie 20 punktów CPD (Continuing Professional Development) na platformie MyAxelos. Więcej informacji na ten temat pojawi się już wkrótce.
Ponowne podejście do egzaminu (bez konieczności podejścia do szkolenia) | Uzyskanie certyfikatu z wyższych modułów (wymagane szkolenie) |
Ponowne podejście do egzaminu (bez konieczności podejścia do szkolenia) | Uzyskanie certyfikatu z wyższych modułów (wymagane szkolenie) | Zdobycie 20 punktów CPD (Continuing Professional Development) na platformie MyAxelos - więcej szczegółów wkrótce |
Na chwilę obecną jedyną dostępną formą egzaminów są egzaminy w formie online, poprzez zakupienie voucherów, które są ważne 1 rok. Dzięki temu na egzamin można umówić się w dowolnym czasie i miejscu.
Głównym źródłem weryfikacji ważności certyfikacji kandydatów jest rejestr SCR, czyli Successful Candidates Register, dostępny na stronie.
Kandydat, który nie odnowi certyfikacji NIE zostanie usunięty z SCR (Successful Candidates Register). Nadal będzie w rejestrze, ale z adnotacją, że jego certyfikacja nie spełnia aktualnych wymogów.