Wróć do wszystkich wpisów

5 min czytania

Nowe zasady certyfikacji PeopleCert. Czy odnawianie co 3 lata jest konieczne?

Conlea

Post image

Od 1 stycznia 2023 roku, PeopleCert  wprowadziło zmiany w certyfikacji Global Best Practice. Do tej pory raz przyznany certyfikat obowiązywał dożywotnio. Teraz, zasady nieco uległy zmianie. Certyfikat będzie można odnowić w ciągu trzech lat od pierwotnej daty certyfikacji. Czy jest to konieczne?

Kandydaci którzy nie zdecydują się na odnowienie certyfikacji po upływie 3 lat, nadal będą umieszczani w rejestrze SCR (Successful Candidates Register). Jednak przy ich nazwisku zostanie dodana informacja wskazująca, że certyfikacja nie jest zgodna z obecnymi wymaganiami. Odnawianie certyfikacji nie jest jednak obowiązkowe, a brak odnowienia nie pozbawia specjalisty ITSM certyfikatu.

Jak argumentuje PeopleCert, nowe zasady mają pomóc kandydatom ITSM stać się konkurencyjnymi na rynku pracy, wspomóc ich rozwój zawodowy, zachęcić do podnoszenia kwalifikacji i ugruntowania marki osobistej. 

Certyfikaty ITIL z możliwością uaktualnienia 

Według wytycznych PeopleCert certyfikaty, których ważność będzie można przedłużyć to:

 • ITIL® 4
 • PRINCE2® w wersji 5. i 6. 
 • PRINCE2® Agile
 • MSP® wersji 4. i 5.
 • M_o_R® w wersji 3. i 4. 
 • MoP®
 • P3O®
 • MoV®
 • AgileSHIFT®
 • RESILIA®
Warto zauważyć, że certyfikat ITIL w wersji 3, nie wymaga uaktualnienia.

Jak można przedłużyć ważność certyfikacji?

Jeśli kandydat zdecyduje się na uaktualnienie certyfikacji, wystarczy, że przystąpi do egzaminu. Ponowny udział w szkoleniu nie jest wymagany. Inną opcją przedłużenia ważności certyfikatu jest zdanie egzaminu z wyższego modułu. W takim przypadku odbycie szkolenia jest jednak konieczne. Dodatkowo jak zapowiada PeopleCert od 1 marca 2023, trzecim sposobem na wydłużenie certyfikacji o kolejne 3 lata, będzie zdobycie 20 punktów CPD (Continuing Professional Development) na platformie MyAxelos. Więcej informacji na ten temat pojawi się już wkrótce. 

Jak mogę uaktualnić certyfikat?

 • od 15.01.2023:
Ponowne podejście do egzaminu (bez konieczności podejścia do szkolenia) Uzyskanie certyfikatu z wyższych modułów (wymagane szkolenie)

 

 • od 03.2023:
Ponowne podejście do egzaminu (bez konieczności podejścia do szkolenia) Uzyskanie certyfikatu z wyższych modułów (wymagane szkolenie) Zdobycie 20 punktów CPD (Continuing Professional Development) na platformie MyAxelos - więcej szczegółów wkrótce

Forma egzaminu

Na chwilę obecną jedyną dostępną formą egzaminów są egzaminy w formie online, poprzez zakupienie voucherów, które są ważne 1 rok. Dzięki temu na egzamin można umówić się w dowolnym czasie i miejscu.

Głównym źródłem weryfikacji ważności certyfikacji kandydatów jest rejestr SCR, czyli Successful Candidates Register, dostępny na stronie. 

Podsumowanie

Kandydat, który nie odnowi certyfikacji NIE zostanie usunięty z SCR (Successful Candidates Register). Nadal będzie w rejestrze, ale z adnotacją, że jego certyfikacja nie spełnia aktualnych wymogów. 

Kategorie: ITIL

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści