Wróć do wszystkich wpisów

9 min czytania

Czy AI może zastąpić członka zespołu IT?

Conlea

Post image

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) coraz częściej specjaliści i managerowie IT zadają sobie pytanie: Czy AI może zastąpić członka zespołu? Decyzja o wykorzystaniu AI wiąże się z przemyśleniem licznych czynników, od efektywności i oszczędności czasu po kwestie związane z etyką. Jakie szanse, a jakie wyzwania niesie za sobą współpraca z AI? 

Po pierwsze: otwarcie się na AI

Zaangażowanie sztucznej inteligencji w zespole wymaga przede wszystkim woli i chęci zdobycia nowych umiejętności związanych z obsługą i rozwijaniem systemów AI. Zespoły IT muszą być gotowe na ciągłe szkolenie i rozwój, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie sztucznej inteligencji. Nie zawsze jest jednak na to zgoda i otwartość.  

Uważam, że tzw. Seniorzy będą czerpać duże korzyści ze współpracy AImówi Krzysztof Osiński, Senior Vice President of Research & Development w DTiQ. Jeśli pracownik dobrze zna obszar, którym się zajmuje, jest krytyczny wobec odpowiedzi AI i pogłębia dyskusję do momentu, aż nie uzyska jakościowej odpowiedzi, AI jest dla niego zdecydowanie szansą na zwiększenie efektywności i jakości pracy dodaje.  

Efektywność i oszczędność Czasu

"Badania przeprowadzone przez McKinsey & Company wskazują, że sztuczna inteligencja może przyspieszyć procesy operacyjne w IT nawet o 20-25%".  

Jednym z głównych argumentów za wykorzystaniem AI w zespole IT jest jej potencjał do automatyzacji rutynowych zadań i procesów. Systemy AI mogą analizować ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, identyfikować wzorce i wskazywać na potencjalne problemy, co pozwala szybko reagować na zmiany i minimalizować ryzyko wystąpienia awarii. W tym samym czasie członkowie zespołu mogą skoncentrować się na bardziej strategicznych i kreatywnych aspektach pracy.  

Obszary, w których sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować nasze podejście i efektywność to przede wszystkim te procesy, w których mamy dużo powtarzalnych czynności zgadza się Krzysztof Osiński. Pierwsze co nasuwa mi się na myśl to chociażby monitoring w obszarze IT Operations, zbieranie i klasyfikacja wszelkiego rodzaju danych czy obsługa Helpdesk, nie wspominając już o dużym kawałku tortu jakim jest cybersecuritydodaje. 

Te same badania podkreślają jednak konieczność równowagi między wykorzystaniem AI a ludzką interwencją. Wskazują, że ludzkie doświadczenie, intuicja i zdolność do krytycznego myślenia są nadal niezastąpione w wielu sytuacjach. Na przykład, w obszarze rozwiązywania problemów. AI może dostarczyć sugestie, ale to człowiek z pełnym zrozumieniem kontekstu może podjąć ostateczną decyzję.

Bezpieczeństwo danych

Aktywne zaangażowanie AI rozpoczyna dyskusję na temat bezpieczeństwa danych i prywatności użytkowników. Ważne jest uświadomienie sobie, w jaki sposób technologie AI mogą być wykorzystane do zapewnienia ochrony danych oraz jakie mogą być potencjalne zagrożenia związane z ich wykorzystaniem.   

Raport "The State of AI in Cybersecurity" opracowany przez firmy Capgemini Research Institute i IBM Security zawiera analizę wpływu sztucznej inteligencji na cybersecurity w różnych organizacjach. Badanie wykazało, że organizacje coraz częściej korzystają z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w celu wzmocnienia swoich systemów cyberbezpieczeństwa. Sztuczna inteligencja może być skutecznym narzędziem w identyfikacji i neutralizacji zagrożeń oraz w automatyzacji procesów związanych z monitorowaniem i reagowaniem na ataki. Badanie zidentyfikowało również wyzwania związane z wykorzystaniem AI w cyberbezpieczeństwie, takie jak konieczność zapewnienia odpowiedniego dostępu do danych, ryzyko błędów w algorytmach AI oraz konieczność ciągłego aktualizowania systemów zabezpieczeń w obliczu zmieniających się zagrożeń.

Analiza kosztów i korzyści  

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu AI, konieczne jest przeprowadzenie analizy kosztów i korzyści. Managerowie IT muszą zbadać, czy wprowadzenie AI jest opłacalne dla organizacji. Czy potencjalne oszczędności i korzyści nie przewyższają kosztów związanych z wdrożeniem i utrzymaniem technologii AI.  

AI nie jest za darmo i należy o tym pamiętać komentuje Krzysztof Osiński, Senior Vice President of Research & Development w DTiQ. Kiedy w DTWiQ przechodziliśmy migrację do chmury, narracja wszystkich dostawców była taka, że będzie taniej. Okazało się, że niekoniecznie. Może być taniej, ale może być też dużo drożej, jeśli migracja będzie nieprzemyślana. Z AI jest podobnie. W rapocie AI Index za 2023 rok czytamy, że pierwsze wersje trenowane Chata GPT kosztowały około 50 000 dolarów. Dzisiaj są to miliony. Wytrenowanie modelu, który kryje się za Chat GPT wymaga mnóstwa czasu i wielu pieniędzy. Większości organizacji na to nie stać, a to oznacza, że będą zmuszone korzystać z API dostawców i dostosowywać się do ich pricing planów doprecyzowuje.  

Natknąłem się ostatnio na ciekawy artykuł którego tytuł brzmiał bodajże “AI zwalnia szybciej niż przynosi korzyści”. Pod tym hasłem kryje się, moim zdaniem, wiele prawdy. Sporo firm jeszcze tak naprawdę nie wie, czy AI to właściwy kierunek dla nich, a mimo wszystko postawiło wszystko na jedną kartę stwierdza Krzysztof Osiński. Przytoczę tutaj przykład Duolingo. Firma zwolniła ok 10% pracownikow kontraktowych, których zastąpiła sztuczną inteligencją. Pozostała mała grupa pracowników, których zadaniem jest weryfikowanie pracy AI. Trudno zarzucić firmie, która dąży do poprawy wyników, że wykorzystuje technologię, aby w tym pomóc. W końcu naturą ekonomii jest to, aby optymalizować zyski. Z drugiej strony trudno realnie ocenić słuszność tej decyzji po kilku miesiącach współpracy z AI dodaje.  

Kultura organizacyjna

Przyjęcie nowych technologii, w tym AI, często wymaga zmiany kultury organizacyjnej. Wprowadzenie AI może zmieniać sposób pracy w zespole IT oraz wymagać od pracowników dostosowania się do nowych metod i narzędzi pracy. Managerowie IT muszą być gotowi na poprowadzenie organizacji przez ten proces zmiany, zapewniając wsparcie i szkolenia dla pracowników oraz promując kulturę otwartości na innowacje i eksperymentowanie.

Nowe umiejętności Managera IT

Rozwój sztucznej inteligencji wymusił na managerach IT rozwój inny kompetencji niż dotychczas. Dzisiejszy Manager IT musi nie tylko posiadać zdolność strategicznego myślenia i planowania, ale również umiejętność analizy danych oraz interpretacji wyników algorytmów sztucznej inteligencji.

Moim zdaniem taką kluczową kompetencją współczesnego managera IT, jest umiejętność analizy i oceny, w których obszarach AI naprawdę może wesprzeć zespół. Które technologie są ważne w kontekście rozwoju organizacji. Ten wybór i odpowiedzialność leży w rękach managera podsumowuje Krzysztof Osiński.

Ciemna strona AI

Rozwój sztucznej inteligencji niesie za sobą liczne korzyści i innowacje, ale wiąże się również niepewnością. Jedną z głównych obaw jest likwidacja miejsc pracy, zwłaszcza w sektorach, gdzie automatyzacja może zastąpić człowieka. Istnieje również pewna obawa przed utratą kontroli nad AI, zwłaszcza w kontekście autonomicznych systemów podejmujących decyzje, które mogą mieć znaczący wpływ na ludzkie życie i bezpieczeństwo.   

W miarę postępu technologicznego pojawiają się nowe zawody, a inne znikają. Kiedyś samochodu produkowane były w fabrykach głownie obsługiwanych przez ludzi, dziś mamy pełną automatyzację linii technologicznych. Oczywiście istnieje zagrożenie, że nie każdy znajdzie na tym “nowym” rynku pracę. Traktowałbym to jednak jako szansę i przestrzeń do powstania nowych zawodówmówi Krzysztof Osiński. 

Pytanie dotyczące możliwości zastąpienia członków zespołów IT przez sztuczną inteligencję (AI) otwiera dyskusję na temat licznych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w tej kwestii. Pomimo potencjalnych korzyści, takich jak efektywność i oszczędność czasu, współpraca z AI niesie również wyzwania, takie jak konieczność zachowania równowagi między wykorzystaniem AI a ludzką interwencją, bezpieczeństwo danych oraz analiza kosztów i korzyści. Ważne jest również uwzględnienie zmiany kultury organizacyjnej oraz rozwój nowych umiejętności przez managerów IT. Jednakże, mimo obaw związanych z "ciemną stroną" AI, takimi jak likwidacja miejsc pracy i utrata kontroli nad technologią, należy również patrzeć na rozwój AI jako na szansę i przestrzeń do powstania nowych zawodów i innowacji. Ostatecznie, decyzja o wykorzystaniu AI w zespołach IT powinna być starannie przemyślana i oparta na analizie zarówno korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń, które niesie za sobą ta technologia. 

ITMT

 

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści