Czym jest SAFe? Wszystko o skalowaniu agile metodą Scaled Agile Framework (SAFe)
SAFe jest zbiorem zasad dotyczących ról i obowiązków, planowania i zarządzania pracą do wdrażania zwinnych praktyk w dużych organizacjach. czytaj dalej
Choć firmy, które budują duże i złożone systemy, bardzo często zmierzają w kierunku podejścia i metodyki Agile, w pewnym momencie rozwoju kluczowe staje się skalowanie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej organizacji. Konieczne jest dostarczanie projektów na czas bez żadnego uszczerbku na jakości tworzonych cyfrowych produktów. Tu pojawia się Scaled Agile Framework i jego niezwykłe zalety.
SAFe, czyli Scaled Agile Framework, to framework, który powstał, aby ułatwić organizacjom skalowanie oszczędnych i elastycznych procesów tworzenia oprogramowania. SAFe Agile pomaga również znaleźć rozwiązanie problemów, które firmy napotykają podczas skalowania zespołu. Jest to swego rodzaju platforma programistyczna, wykorzystująca połączenie istniejących zasad Lean i Agile oraz skutecznie je łącząca w jedną, sprawnie funkcjonującą strukturę dla projektów na dużą skalę.
Wiele osób określa SAFe jako skalowanie zasad Agile z poziomu pojedynczego zespołu. SAFe tworzy zwinną strukturę organizacyjną na poziomie programu i całego portfela przedsięwzięć. Agile skraca czas realizacji projektów, gwarantuje optymalne wykorzystanie zasobów i pomaga strategicznie podejść do potrzeb klientów. Z drugiej strony SAFe przyczynia się do ciągłego usprawniania przedsiębiorstwa jako całości.
SAFe określany jest mianem szablonu do skalowania zwinnego w dużych firmach. Framework SAFe zapewnia następujące warstwy adaptacji Agile-Lean.
Poziomy są ze sobą zsynchronizowane, jednak cały czas każdy zachowuje pewną autonomię, która wspiera zwinność. Każdy poziom jest transparentny dla organizacji i uwzględnia mechanizmy Agile.
Dowiedz się więcej o poziomach i warstwach SAFe.
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa nieustannie szukają sposobów na zoptymalizowanie procesów. Firmy, które są w stanie dostosować się do dynamiki rynku i zmieniających się warunków konkurencji, szybciej się rozwijają i odnoszą większe sukcesy. Największe zalety wdrożenia frameworku SAFe w organizacji to:
Jeśli chodzi o wady SAFe, nie ma ich wiele. Niektórzy twierdzą, że framework skupia się bardziej na podejściu odgórnym zamiast zespołowym. Nie powoduje dostosowania ze strony organizacji, zamiast tego kładąc duży nacisk na stosowanie określonych praktyk i zasad. Wymaga też dużej ilości planowania z góry i definiowania procesów, co może być uciążliwe i czasochłonne.
Certyfikacja SAFe jest kluczowa, jeśli chcesz skutecznie i jednocześnie zwinnie wdrażać frameworki w swojej organizacji. W szczególności jeśli zespół, w którym pracujesz lub którym zarządzasz, musi wdrożyć zwinne podejście w większym, wielofunkcyjnym programie. Warto wtedy rozważyć zakończone certyfikatem szkolenie SAFe for Teams. Jest to kluczowe, jeśli zespoły chcą pracować samodzielnie w celu osiągnięcia wspólnego, wyższego celu.
SAFe bardzo skutecznie skaluje standardy w zakresie ról biznesowych (Product Owner – Product Management – Solution Management – Portfolio Management), technicznych (Development Team – System Architect – Solution Architect – Enterprise Architect) i organizacyjnych (Scrum Master – Release Train Engineer – Solution Train Engineer). Wprowadza też do organizacji nowe role, które są bezpośrednim efektem skalowania ról i doskonale je uzupełniają. Mówimy tu między innymi o stanowisku Business Ownera czy Epic Ownera. Choć podejście i zasady SAFe wdraża się zwykle w organizacjach zwinnych, jako kontynuację metodyk Agile, mogą one być przydatne również w innych organizacjach. SAFe pomaga wprowadzić ład i transparentność w przedsiębiorstwie, które realizuje duże przedsięwzięcia i angażuje wiele zespołów. Przemyślane wdrożenie SAFe może zaoszczędzić ogromne ilości pracy i zasobów, które byłoby trzeba uruchomić, tworząc od nowa własne zasady i metodyki zarządzania organizacją i poszczególnymi zespołami i działami.
Certyfikacja SAFe może okazać się niezwykle przydatna, jeśli już wcześniej próbowałeś skalować podejście Agile w firmie, napotkałeś jednak problem z osiągnięciem jednolitej lub chociaż spójnej strategii w działach biznesowych organizacji. Często wiele zespołów równocześnie wdraża zasady Agile, jednak co chwilę napotyka niespodziewane przeszkody lub opóźnienia. Certyfikacja SAFe pomoże Ci skalować Agile na całą organizację, potrzebujesz jednak konkretnej wiedzy popartej doświadczeniem ekspertów. Ekspertów, którzy pomogą Twojej organizacji poprawić time-to-market, poznasz m.in. podczas szkolenia SAFe Lean Portfolio Management.
Certyfikacja SAFe może przynieść Twojej firmie i zespołom ogrom praktycznej wiedzy, która sprawdzi się w dużej organizacji. SAFe Agile umożliwia przyjęcie zwinnego podejścia do tworzenia oprogramowania nawet w bardzo dużej jednostce organizacyjnej. Dzięki naszym szkoleniom SAFe zyskasz wiedzę gotową do użycia i otrzymasz międzynarodowy certyfikat uznawany na całym świecie. Dowiedz się, ile możesz zyskać, wybierając szkolenie SAFe Scrum Master, SAFe Product Owner czy SAFe DevOps. Zapraszamy do kontaktu!
Kategorie: SAFe
Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.
SAFe jest zbiorem zasad dotyczących ról i obowiązków, planowania i zarządzania pracą do wdrażania zwinnych praktyk w dużych organizacjach. czytaj dalej
SAFe opiera się na dziesięciu zasadach Lean-Agile. To założenia i koncepcje ekonomiczne, które informują o najlepszych praktykach SAFe. czytaj dalej
Model „podwójnego systemu operacyjnego” przywraca organizacji szybkość i innowacyjność przy zachowaniu potencjału i stabilności systemu hierarchicznego. czytaj dalej