Wróć do wszystkich wpisów

3 min czytania

Agile zastąpi waterfall? Tak Ci się tylko wydaje...

Conlea

Post image

Ogłosiliście już wszem i wobec, że podejście waterfall w realizowaniu projektów umarło? No to… możecie to odwołać. Waterfall żyje i jeszcze dłuuuugo będzie miał się dobrze.

Nie wierzycie? To zapewne jesteście z…. IT.

Plakat SCRUM

Ano tak, proszę koleżanek i kolegów. Rozejrzyjcie się dookoła. Zauważcie, że nie tylko IT robi projekty. A jeżeli uważacie, że „Agile jest dobre na wszystko”, to korzystając ze zwinnego podejścia:

  1. Spróbujcie zbudować blok mieszkalny. Da się? Pewnie tak, o ile Wasi przyszli lokatorzy zgodzą się mieszkać w warunkach, w których Wy jeszcze ciągle budujecie kolejne piętra, montujecie instalacje wod-kan, czy wstawiacie okna w już zamieszkanych lokalach.
  2. Zbudujcie kontenerowiec. Zacznijmy od małej łódki, którą będziemy przewozić pojedyncze kontenery, a jak nam się będzie to opłacało, to wówczas rozbudujmy ją. Pewnie, że się da. Nie takie cuda ludzie robili. Pytanie: co dzięki tej metodzie zyskamy? A co stracimy?
  3. Zróbcie koleją edycję InfoShare czy FuckUp Nights. Można? Pewnie tak. Ale po co odkrywać koło na nowo jeśli wiadomo, co jest do zrobienia i jaki efekt chcemy dostać na koniec.

Gdzie więc waterfall nie umrze? Moim zdaniem jeszcze długo nikt nie wymyśli podejścia podobnego do PRINCE2, które pozwoli na skuteczne, efektywne, ekonomiczne i przewidywalne (w czasie i kosztach) realizowanie zadań, które charakteryzują się:

  1. Dobrze znanym efektem, który ma być osiągnięty na koniec.
  2. Małą elastycznością wprowadzania zmian w trakcie realizacji projektu.
  3. Konieczną do zachowania sekwencyjnością działań, wynikającą z procesów technologicznych, regulacji prawnych czy zdrowego rozsądku.
  4. Dużą powtarzalnością działań i rezultatów.
  5. Krótkim czasem trwania projektu.

Dlatego warto mieć w swoim warsztacie znajomość i podejść zwinnych, ale też metodologii takich jak PRINCE2. A najlepiej zapoznać się z możliwościami, jakie daje połączenie tych dwóch idei. Ciekawą propozycję ma np. firma AXELOS, która proponuje podejście "PRINCE2 Agile™". Jest to propozycja połączenia metodyki PRINCE2 ze zwinnymi technikami zarządzania, obecnymi w metodykach Agile, takimi jak SCRUM, Kanban, czy Lean. Ale to już temat na osobny artykuł.

 

 

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści