Wróć do wszystkich wpisów

3 min czytania

To LEAN or not to LEAN... ale co to znaczy?

Conlea

Post image

No właśnie... wracając nie tak dawno z jednego ze spotkań podsłuchałem w pociągu rozmowę dwóch managerów IT.

"E, ty wiesz, co to jest ten LEAN?" - zapytał jeden z nich.

Widać i słychać było, że zostali "wskazani na ochotnika", aby w ramach całej organizacji, a w szczególności w podległych zespołach, uruchomili, wdrożyli i działali według tych zasad. Tylko, nie za bardzo wiedzieli jakich zasad. Ot kłopot. Sięgnęli nawet do znanego słownika polsko-angielskiego, który tłumacząc literalnie słowo "LEAN" nakazał im zginać się lub odchudzać. Znowu "dobrowolne" ćwiczenia w trakcie dnia pracy i dieta cud? Zdumienie mieszało się z frustracją, zaskoczenie z niedowierzaniem, że w szanującej się organizacji IT szef nakazał się "zginać i odchudzać". Niemożliwe... wspólnie doszli do tego wniosku.

Tablica kanban

Szkoda, że nie udało mi się ustalić, w jakiej organizacji Ci młodzi managerowie odkryją wspaniały świat filozofii Lean, tłumacząc "odchudzanie" jako ciągłą optymalizację i minimalizację strat, a "zginanie" jako elastyczne podejście do zmian i realizacji celów.

Małą podpowiedzią dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Lean IT jest poniższy film, gdzie tylko na chwilę zamieńcie linię produkcyjną na Organizację IT, pracowników tej linii na waszych specjalistów IT, a produkty tam pokazane na linie kodu, wdrożenia, projekty, incydenty, problemy, technologię itp.

 

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści