Wróć do wszystkich wpisów

5 min czytania

Przykład struktury zespołu sprzyjającej rozwojowi DevOps

Conlea

Post image

Zgodnie z artykułem, istnieje kilka podstawowych struktur zespołów, które można rozważyć, aby DevOps kwitło w organizacji. W erze cyfrowej transformacji, elastyczność, szybkość oraz efektywna współpraca między zespołami stały się kluczowymi czynnikami sukcesu w dziedzinie informatyki. Wdrożenie metodologii DevOps stało się standardem dla wielu organizacji, pragnących skrócić cykle dostarczania oprogramowania i zwiększyć konkurencyjność. Jednak pytanie, jak zaplanować strukturę zespołu, aby DevOps kwitło, wciąż pozostaje aktualne i budzi wiele kontrowersji.

Artykuł "What Team Structure is Right for DevOps to Flourish?" autorstwa Matthew Skeltona z 2013 roku oferuje wgląd w różne struktury zespołów, które mogą sprzyjać rozwojowi DevOps. Artykuł ten stanowi cenny punkt wyjścia dla organizacji dążących do wdrożenia DevOps.

Blog Conlea - mailing-2

Zgodnie z artykułem, istnieje kilka podstawowych struktur zespołów, które można rozważyć, aby DevOps kwitło w organizacji:

1. Zespół Cross-Functional:
W tej strukturze zespół skupia specjalistów z różnych dziedzin, takich jak programiści, testerzy, administratorzy systemów i inżynierowie sieci. Taki zespół jest w stanie pracować niezależnie i dostarczać oprogramowanie od początku do końca. Skelton podkreśla, że ta struktura może przyczynić się do większej odpowiedzialności zespołu za cały cykl życia oprogramowania.

2. Zespół DevOps Dedicated:
W tym przypadku organizacja tworzy oddzielny zespół DevOps, który jest odpowiedzialny za zarządzanie narzędziami, automatyzację i ciągłą integrację/wdrażanie (CI/CD). Taki zespół współpracuje z innymi zespołami deweloperskimi i operacyjnymi, ale skupia się na usprawnieniu procesów DevOps w całej organizacji.

3. Model Embedded DevOps:
To podejście polega na wprowadzeniu inżynierów DevOps do istniejących zespołów deweloperskich i operacyjnych. Każdy zespół ma swojego "ambasadora" DevOps, który pomaga wdrażać praktyki DevOps w obrębie danego projektu. Taki model pozwala na dostosowanie rozwiązań DevOps do konkretnych potrzeb projektu.

4. Zespół DevOps jako usługa:
Ta struktura polega na dostarczaniu usług DevOps z centralnego zespołu dla innych zespołów w organizacji. Ten zespół dostarcza narzędzia, procesy i wsparcie, które pomagają innym zespołom w osiągnięciu celów DevOps.

Wybór odpowiedniej struktury zespołu zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar organizacji, kultura korporacyjna, stopień dojrzałości DevOps oraz rodzaj projektów, które są realizowane.

 

Warto również zaznaczyć, że nie ma jednego "właściwego" modelu, który działałby dla każdej organizacji. Każda firma powinna dostosować strukturę zespołu do swoich indywidualnych potrzeb i warunków. Wdrożenie DevOps to proces długotrwały i wymagający zaangażowania całej organizacji.

Artykuł Matthew Skeltona stanowi cenny przewodnik dla organizacji, które pragną osiągnąć sukces w dziedzinie DevOps. Daje on możliwość zrozumienia różnych modeli struktur zespołów oraz ich potencjalnych zalet i ograniczeń. Jednak kluczem do sukcesu jest nie tylko wybór odpowiedniej struktury, ale także zaangażowanie i współpraca wszystkich członków zespołów DevOps, ponieważ to właśnie ludzie stanowią najważniejszy element tego procesu.

Co to jest DevOps?

Kategorie: DevOps

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści