Wróć do wszystkich wpisów

6 min czytania

Różnica między Inżynierem DevOps a kulturą DevOps

Conlea

Post image

Transformacja cyfrowa przyspiesza, a podejście do rozwoju oprogramowania nieustannie się zmienia. Coraz większe znaczenie mają skracanie tzw. time-to-market, ciągłe testowanie na każdym etapie cyklu wytwórczego, a także tworzenie i utrzymywanie narzędzi do CI/CD. W tym kontekście bardzo często pojawiają się pojęcia takie jak „kultura DevOps” czy „Inżynier DevOps”. Co w praktyce oznaczają? Czy można używać ich zamiennie, czy może jednak znaczą zupełnie co innego? Wyjaśnijmy różnice między kulturą DevOps i Inżynierem DevOps.

Czym jest kultura DevOps

Zacznijmy od tego, jakie wartości leżą u podstaw kultury DevOps. To przede wszystkim maksymalna przejrzystość oraz współpraca między zespołami zaangażowanymi w rozwój oprogramowania. Na te zespoły składają się developerzy, admini, testerzy itd. Jako że DevOps to metodyka, która stawia na budowę wspólnego środowiska pracy dla wszystkich członków zespołu i wspieranie automatyzacji powtarzalnych kroków, kulturę DevOps można określić jako system, w którym wszystkie role wymagane do wytworzenia danego produktu ściśle ze sobą współpracują oraz wspierają się w dążeniu do wspólnego celu. W idealnie zaprojektowanej kulturze DevOps znikają bariery komunikacyjne i organizacyjne – na pierwszym miejscu znajdują się zaufanie oraz bezpośredni kontakt. Warto też wspomnieć, co oznacza sama nazwa DevOps – to połączenie skrótów dwóch słów: development i operations. Nazwa ta dokładnie odzwierciedla to, czym jest kultura DevOps – współpraca zespołów w celu wytworzenia jakościowego, zgodnego z założeniami produktu w wyznaczonym czasie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, czym jest kultura DevOps, zapraszamy do przeczytania artykułu na naszym blogu.

Jakie korzyści przynosi wdrożenie w organizacji kultury DevOps?

  • Workflow pracy jest mądrzejszy, dzięki czemu produkt wysokiej jakości dostarczany jest szybciej.
  • Kultura przejrzystości i współodpowiedzialności wzmacnia zaufanie i poprawia współpracę między zespołami.
  • Nieustanne wdrażanie nowych funkcji sprawia, że członkowie zespołu ciągle zdobywają nową wiedzę.
  • Zespoły DevOps są autonomiczne – mogą podejmować decyzje i wdrażać zmiany bez uciążliwego procesu zatwierdzania.
  • Powtarzalne zadania są zautomatyzowane, DevOps to wiele iteracji i udostępnianie działającego kodu na możliwie jak najwcześniejszym etapie.
  • Szybka informacja zwrotna pomaga w doskonaleniu zunifikowanego zespołu rozwoju i operacji.
  • Nieplanowane zadania są szybciej i lepiej zarządzane.

pobierz pdf

Kim jest Inżynier DevOps?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, DevOps to skrót od development i operations (aby, dowiedzieć się więcej o DevOps, zajrzyj tu). Można więc z tego wywnioskować, że Inżynier DevOps to osoba, która zajmuje się całym procesem wytwarzania oprogramowania, a także jego późniejszym rozwojem i wdrożeniem. Inżynier DevOps współpracuje z developerami, operatorami, adminami systemów i personelem operacyjnym, aby nadzorować i ułatwiać wydawanie i wdrażanie kodu zgodnie z CI/CD. Do codziennych obowiązków Inżyniera DevOps należy zarządzanie projektem IT, a także projektowanie i ulepszanie infrastruktury. Inżynier DevOps testuje wydajność i jest zarazem motorem zmian w kierunku automatyzacji powtarzalnych tasków. Optymalizuje cykle wydawnicze, a dodatkowo zajmuje się zbieraniem i dostarczaniem informacji zwrotnych z produkcji w celu zminimalizowania time-to-detect błędów i time-to-minimize. Inżynier DevOps jest mocno skupiony na bezpieczeństwie – tworzy zestaw najlepszych praktyk, które mają na celu utrzymanie go w centrum wszystkich procesów. Inżynier DevOps działa na pograniczu developmentu i administrowania całą infrastrukturą IT – jest pewnego rodzaju łącznikiem między zespołami technicznymi, zaangażowanymi w proces wytwarzania danego produktu, a biznesem i końcowymi użytkownikami. Ważnym elementem pracy Inżyniera DevOps jest utrzymanie komunikacji między zespołami oraz ich współpracy, która ma owocować jak najmniej bolesnym procesem przejścia od pomysłu do stabilnie funkcjonującego produktu.

Kultura DevOps i Inżynier DevOps – jaka jest różnica?

Choć pojęcia te łączy oczywiście metodyka DevOps, nie możemy postawić między nimi znaku równości. Kultura DevOps to całokształt systemu współpracy i współdzielonej odpowiedzialności zespołów zajmujących się developmentem i wdrożeniami. Interdyscyplinarny zespół bierze odpowiedzialność za cały cykl życia produktu. Kultura DevOps opiera się przede wszystkim na przejrzystości, współpracy i komunikacji. Z drugiej strony, Inżynier DevOps to osoba, która jest agentem zmiany w zespole. DevOps nie tylko potrafi napisać jakościowy kod, ale też zdeployować go na dowolne środowisko i zaaplikować monitoring. Inżynier DevOps jest również odpowiedzialny za to, aby zasady kultury DevOps były przestrzegane przez członków zespołu wytwórczego. To on ma największą wiedzę na temat narzędzi do automatyzowania zadań i wdrażania CI/CD.

Oferta szkoleniowa DevOps

Jak zostać Inżynierem DevOps?

Bycie skutecznym DevOpsem nie jest proste – stanowisko to obejmuje szeroki zakres obowiązków, ponadto branża IT bardzo szybko się rozwija, przez co Inżynier DevOps musi stale poszerzać swoje kompetencje. Dobry DevOps rozumie jak wytwarzane są nowoczesne aplikacje i potrafi skutecznie zarządzać całym procesem i optymalizacją. Poprawia jakość pracy programistów, dzięki czemu oprogramowanie wdrażane jest szybciej, z mniejszą liczbą błędów. Warto wspomnieć, że rolą DevOpsa jest automatyzowanie możliwie jak największej liczby procesów. Jak więc zostać Inżynierem DevOps? Warto najpierw sprawdzić, jakie szkolenia DevOps mogą przydać się w pracy. Stawiaj na te prowadzone przez praktyków, którzy krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces DevOps. Kursy oferowane przez Conlea to wiele godzin intensywnej nauki w formie warsztatów, które prowadzone są przez doświadczonych praktyków:

  • Szkolenie DevOps Fundamentals da Ci fundamentalną wiedzę, dzięki której zbudujesz praktyczne kompetencje w zakresie DevOps. Nauczysz się, jak funkcjonują przywództwo i kultura organizacyjna w DevOps.
  • Warsztat Przywództwo w DevOps – podczas szkolenia nauczysz się jak wpierać zespół i jego kompetencje oraz jak utrzymać skupienie członków zespołu na wspólnym celu.
  • Szkolenie DevOps Leadership skierowane jest do osób, które już zarządzają zespołami DevOps i SRE i chcą przewodzić zmianie kulturowej w organizacji w kierunku DevOps.

Jesteś zainteresowany szkoleniami DevOps? Zapraszamy do kontaktu!

Kategorie: DevOps

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści