Wróć do wszystkich wpisów

8 min czytania

Dlaczego warto zostać trenerem

Conlea

Post image

Choć praca trenera jest stosunkowo młodym zawodem, w ostatnich latach staje się coraz bardziej pożądana. Od kilku lat obserwowany jest ogromny wzrost potrzeb szkoleniowych, dlatego eksperci twierdzą, że rola trenera jest zdecydowanie przyszłościowa. Dlaczego warto zostać trenerem i jakie zalety ma tego rodzaju praca? Jakich wyzwań możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się rozpocząć karierę jako trener? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Kim jest trener?

Trener to szczególny zawód wymagający zarówno rozległej wiedzy teoretycznej, jak i dużo praktycznego doświadczenia. Branżowa wiedza oparta na latach doświadczenia to jednak nie wszystko – trener musi też potrafić wiedzę i doświadczenie skutecznie oraz przystępnie przekazać, aby zainteresować słuchaczy i wzbudzić w nich chęć dalszego rozwoju kompetencji.

Choć na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju szkoleń, to właśnie zajęcia z trenerem stają się coraz popularniejszą formą doszkalania dorosłych. Trener jest więc swego rodzaju specjalistą kształtującym kompetencje (zwykle miękkie) uczestników szkolenia. Jego zadaniem jest rozwijanie kompetencji przyszłych pracowników oraz osadzanie ich na rynku pracy. Jest to stanowisko bardzo elastyczne, a skuteczny trener nie ma problemu z dostosowaniem swojego grafiku do zaplanowanych szkoleń i spotkań.

Czym dokładnie zajmuje się trener?

 1. Przygotowanie szkolenia – to trener zajmuje się przygotowaniem do przekazania materiału szkoleniowego dostoswanego do wyzwań grupy. Każda grupa szkoleniowa ma inne cele do osiągnięcia na koniec szkolenia i kluczową rolą trenera jest zidentyfikowanie ich i przeprowadzenie szkolenia, tak aby zrealizować założone cele.
 2. Przeprowadzenie szkolenia – gdy plan jest gotowy, pora na przeprowadzenie szkolenia i przekazanie wiedzy w odpowiedniej formie. Ważnym elementem roli trenera jest umiejętność zaciekawienia uczestników i wywołanie w nich poczucia chęci dalszego rozwoju. Ważne są nawet detale, jak częstotliwość przerw, możliwość zadawania pytań czy zadbanie o odpowiedni nastrój uczestników podczas szkolenia.
 3. Ocena szkolenia – szkolenie powinno zostać ocenione zarówno przez samego trenera, jak i uczestników. Dzięki temu każdy kurs może być jeszcze lepszy i bardziej wartościowy.
 4. Follow-up z uczestnikami – zakończenie i podsumowanie szkolenia to nie koniec pracy trenera. Dobry trener stara się służyć radą uczestnikom nawet wtedy, gdy szkolenie już się skończyło. Wielu trenerów przyznaje z radością, że jeszcze długo po zakończeniu kursu otrzymują pytania od uczestników, którzy chętnie dzielą się swoimi osiągnięciami. Dobry trener wspiera uczestników swoich szkoleń jako mentor nawet wiele miesięcy po zakończonym szkoleniu.

Dlaczego warto zostać trenerem

Zawód trenera to z jednej strony prestiż, a z drugiej ogromne możliwości rozwoju. To ciekawy zawód z przyszłością, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do największych zalet swojej pracy trenerzy zaliczają:

 • rozwój umiejętności prezentacyjnych – jest to cenna umiejętność, dzięki której możesz doskonalić swoje umiejętności w zakresie przekazywania wiedzy, zarówno od strony merytorycznej, jak i wizualnej;
 • rozwój umiejętności komunikacyjnych – ciągły kontakt z innymi pomaga otworzyć się na ludzi i uczy, jak mówić, aby inni Cię słuchali. Trenerzy szybko stają się prawdziwymi mistrzami w kontaktach międzyludzkich;
 • pozycjonowanie siebie jako eksperta – gdy prowadzisz szkolenia, automatycznie wysyłasz przekaz, że posiadasz wystarczające do tego kompetencje, wiedzę i doświadczenie. Jesteś postrzegany jako osoba, która świetnie zna się na tym, co robi;
 • poszerzanie swojej sieci kontaktów – networking to dziś jeden z filarów rozwoju biznesu. Dzięki byciu trenerem cały czas poznajesz nowe osoby, nawiązujesz ciekawe relacje biznesowe, które możesz później wykorzystać, aby dalej się rozwijać. Często trenerzy jeszcze wiele lat mają kontakt z kursantami, którzy chętnie dzielą się swoimi wnioskami i przemyśleniami po wdrożeniu wiedzy i dobrych praktyk ze szkolenia;
 • możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem – zdobyta wiedza jest podwójnie cenna, gdy możesz się nią dzielić z innymi. Z drugiej strony i Ty jako trener możesz czerpać doświadczenie i inspirację od klientów i przenosić je do swojej organizacji. Jak mówi Maciej Sowiński, Trener Agile w firmie Conlea, „bardzo często mam okazję rozmawiać i szkolić osoby, które nie są z mojej branży. Pozwala to konfrontować różne rzeczy, ale też poszerza moją perspektywę” -> dowiedz się więcej o doświadczeniach naszych trenerów;
 • wyjście ze swojej strefy komfortu – rozpoczęcie kariery jako trener daje ogromne możliwości rozwoju osobistego. Uczysz się przełamywać swoje słabości i walczyć z nimi. Choć jesteś rzucony od razu na głęboką wodę, takie doświadczenia procentują bardzo szybko;
 • brak rutyny – bycie trenerem daje wiele satysfakcji i radości. Cały czas poznajesz nowych ludzi i pomagasz nowym osobom. Jest to ciekawa praca, w której nie można się nudzić. Trudniej też o wypalenie zawodowe;
 • możliwość połączenia szkoleń z pracą – większość trenerów łączy pracę w IT (często na etacie) z prowadzeniem szkoleń. Zdecydowanie nie trzeba rezygnować z dotychczasowego zajęcia, aby rozpocząć tę przygodę. Na początek wystarczy wygospodarować kilka dni w roku,
 • dodatkowe wynagrodzenie – za swoją pracę trenerzy otrzymują wynagrodzenie. Z czasem część z nich decyduje się porzucić etat i oddaje się szkoleniom w pełnym zakresie godzin. Szkolenia stają się również ich głównym źródłem utrzymania.

Trenerzy Conlea zgodnie przyznają, że ich praca każdego dnia daje im nowe możliwości rozwoju. Każda grupa uczestników i każde szkolenie przynoszą nowe wnioski i nowe doświadczenia. Przede wszystkim jednak dają ogromną satysfakcję – jako trener otwierasz nowe możliwości wielu osobom i często przypadkach pomagasz im przyspieszyć lub nawet rozpocząć karierę. To bardzo motywuje do dalszej pracy.

Wyzwania trenera

Życie trenera z pewnością ma wiele zalet, wiąże się też jednak z pewnymi wyzwaniami. Oczywiście nie każdy odnajdzie w tej pracy coś dla siebie i nie każdy może trenerem zostać. Praca ta wymaga pewnych predyspozycji, o których powiemy za chwilę. Jest bardzo elastyczna, przez co trener często musi dostosowywać się do zmian.

Trener musi też być otwarty na poznawanie ludzi i chętnie się z nimi komunikować. Nieustanne poznawanie nowych osób, przymus do ciągłego samorozwoju, podążanie za nowymi rozwiązaniami i chęć dzielenia się wiedzą – choć może to wydawać się trudne, przynosi wymierne korzyści. Trenerzy często podkreślają, że choć czasami ich praca wymaga dużej elastyczności, satysfakcja, którą przynosi, zdecydowanie jest warta zachodu. Wyzwaniem jest też konieczność regularnego doszkalania się – wiedza i doświadczenie to największy potencjał dobrego trenera.

Kto nadaje się, aby pracować jako trener?

Aby zostać trenerem, z pewnością trzeba posiadać kilka kluczowych cech. Pierwszą i najważniejsza jest chęć bliskiej współpracy z ludźmi – cała praca trenera właśnie na tym się opiera. Każdego dnia poznajesz nowych ludzi i nie ma możliwości, aby się z nimi nie komunikować. Osoba, która chce zostać trenerem, powinna też lubić dzielić się wiedzą. Nawet jeśli na początku wydaje się to trudne, jeśli lubisz to robić, na pewno się nauczysz. Trenerami zwykle zostają osoby ambitne, które lubią nieustannie poszerzać swoją wiedzę i rozwijać swoje kompetencje.

I wreszcie, niezwykle istotne jest to, czy jesteś otwarty na feedback. Bycie trenerem często wiąże się z tym, że inni oceniają Twoją pracę. Umiejętność przyjmowania konstruktywnych uwag jest kluczowa, jeśli chcesz cały czas się rozwijać.

Podsumowanie

Jak widzisz, zawód trenera to niezwykle rozwojowe stanowisko, dzięki któremu twoja kariera może nabrać tempa. Jeśli jesteś zmotywowaną osobą, która chce podzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi, a dodatkowo jesteś gotowy, aby występować publicznie, koniecznie weź udział w jednym z naszych szkoleń dla trenerów i rozwijaj dalej swoją karierę!


Jesteś zainteresowany(-a) rolą trenera w Conlea?

Daj nam znać wypełniając poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą, aby opowiedzieć Ci o szczegółach i z czym wiąże się taka rola.

Wypełnij formularz i zostań trenerem Conlea

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści