Szkolenie zdalne, tradycyjne czy e-learning? Które wybrać dla IT?
Dowiedz się, które szkolenie jest lepsze dla Ciebie – zdalne, tradycyjne czy e-learning. Przeczytaj o korzyściach i wyzwaniach każdego z nich. czytaj dalej
6 min czytania
Choć praca trenera jest stosunkowo młodym zawodem, w ostatnich latach staje się coraz bardziej pożądana. Od kilku lat obserwowany jest ogromny wzrost potrzeb szkoleniowych, dlatego eksperci twierdzą, że rola trenera jest zdecydowanie przyszłościowa. Dlaczego warto zostać trenerem i jakie zalety ma tego rodzaju praca? Jakich wyzwań możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się rozpocząć karierę jako trener? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!
Trener to szczególny zawód wymagający zarówno rozległej wiedzy teoretycznej, jak i dużo praktycznego doświadczenia. Branżowa wiedza oparta na latach doświadczenia to jednak nie wszystko – trener musi też potrafić wiedzę i doświadczenie skutecznie oraz przystępnie przekazać, aby zainteresować słuchaczy i wzbudzić w nich chęć dalszego rozwoju kompetencji.
Choć na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju szkoleń, to właśnie zajęcia z trenerem stają się coraz popularniejszą formą doszkalania dorosłych. Trener jest więc swego rodzaju specjalistą kształtującym kompetencje (zwykle miękkie) uczestników szkolenia. Jego zadaniem jest rozwijanie kompetencji przyszłych pracowników oraz osadzanie ich na rynku pracy. Jest to stanowisko bardzo elastyczne, a skuteczny trener nie ma problemu z dostosowaniem swojego grafiku do zaplanowanych szkoleń i spotkań.
Zawód trenera to z jednej strony prestiż, a z drugiej ogromne możliwości rozwoju. To ciekawy zawód z przyszłością, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do największych zalet swojej pracy trenerzy zaliczają:
Trenerzy Conlea zgodnie przyznają, że ich praca każdego dnia daje im nowe możliwości rozwoju. Każda grupa uczestników i każde szkolenie przynoszą nowe wnioski i nowe doświadczenia. Przede wszystkim jednak dają ogromną satysfakcję – jako trener otwierasz nowe możliwości wielu osobom i często przypadkach pomagasz im przyspieszyć lub nawet rozpocząć karierę. To bardzo motywuje do dalszej pracy.
Życie trenera z pewnością ma wiele zalet, wiąże się też jednak z pewnymi wyzwaniami. Oczywiście nie każdy odnajdzie w tej pracy coś dla siebie i nie każdy może trenerem zostać. Praca ta wymaga pewnych predyspozycji, o których powiemy za chwilę. Jest bardzo elastyczna, przez co trener często musi dostosowywać się do zmian.
Trener musi też być otwarty na poznawanie ludzi i chętnie się z nimi komunikować. Nieustanne poznawanie nowych osób, przymus do ciągłego samorozwoju, podążanie za nowymi rozwiązaniami i chęć dzielenia się wiedzą – choć może to wydawać się trudne, przynosi wymierne korzyści. Trenerzy często podkreślają, że choć czasami ich praca wymaga dużej elastyczności, satysfakcja, którą przynosi, zdecydowanie jest warta zachodu. Wyzwaniem jest też konieczność regularnego doszkalania się – wiedza i doświadczenie to największy potencjał dobrego trenera.
Aby zostać trenerem, z pewnością trzeba posiadać kilka kluczowych cech. Pierwszą i najważniejsza jest chęć bliskiej współpracy z ludźmi – cała praca trenera właśnie na tym się opiera. Każdego dnia poznajesz nowych ludzi i nie ma możliwości, aby się z nimi nie komunikować. Osoba, która chce zostać trenerem, powinna też lubić dzielić się wiedzą. Nawet jeśli na początku wydaje się to trudne, jeśli lubisz to robić, na pewno się nauczysz. Trenerami zwykle zostają osoby ambitne, które lubią nieustannie poszerzać swoją wiedzę i rozwijać swoje kompetencje.
I wreszcie, niezwykle istotne jest to, czy jesteś otwarty na feedback. Bycie trenerem często wiąże się z tym, że inni oceniają Twoją pracę. Umiejętność przyjmowania konstruktywnych uwag jest kluczowa, jeśli chcesz cały czas się rozwijać.
Jak widzisz, zawód trenera to niezwykle rozwojowe stanowisko, dzięki któremu twoja kariera może nabrać tempa. Jeśli jesteś zmotywowaną osobą, która chce podzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi, a dodatkowo jesteś gotowy, aby występować publicznie, koniecznie weź udział w jednym z naszych szkoleń dla trenerów i rozwijaj dalej swoją karierę!
Daj nam znać wypełniając poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą, aby opowiedzieć Ci o szczegółach i z czym wiąże się taka rola.
Kategorie: szkolenia rozwój kompetencji
Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.
Dowiedz się, które szkolenie jest lepsze dla Ciebie – zdalne, tradycyjne czy e-learning. Przeczytaj o korzyściach i wyzwaniach każdego z nich. czytaj dalej
O znaczeniu i ścieżce certyfikacji ITIL 4 opowiada trener Conlea – Damian Szczepaniak. czytaj dalej
W trakcie szkoleń zdalnych, które trwają od dwóch do czterech godzin, uczestnicy nie tylko uczą się efektywniej, ale elastycznie łączą naukę z pracą. czytaj dalej