Wróć do wszystkich wpisów

11 min czytania

Aktualna ścieżka certyfikacji ITIL®4 – omówienie trenera

avatar

Damian Szczepaniak

Post image

Najnowsza iteracja ITIL, nazywana ITIL w wersji 4, to dziś najpopularniejsza certyfikacja ITSM, która – jak wskazuje trener Conlea – znajduje się w TOP10 najbardziej cenionych certyfikacji IT. O aktualnej ścieżce ITIL 4, modułach rozszerzających i wymaganiach egzaminacyjnych odpowiedział podczas webinaru Conlea – Damian Szczepaniak.

Certyfikacja ITIL4

Czym jest ITIL® i ITIL®4 ?

ITIL to zbiór dobrych praktyk, którymi posługują się eksperci IT od ponad trzydziestu lat – obecnie mamy do czynienia z czwartą już wersją certyfikatu. ITIL 4 to najnowsza wersja biblioteki, która powstała w 2019 roku. Stanowi pewnego rodzaju odpowiedź na rewolucję przemysłową i szybko rosnące zapotrzebowanie na takie kompetencje jak tworzenie usług IT, ich utrzymanie i zarządzanie nimi. ITIL 4 w kompleksowy sposób wspiera zarówno dostawców, jak i klientów. Jest to certyfikat niezwykle kompleksowy – pomaga wypracować procesy udoskonalające nie tylko tworzenie usług i ich dostarczanie, ale też utrzymanie i ciągłe doskonalenie. Obecna wersja ITIL nawiązuje też do innych obszarów, które mocno oddziałują na usługi IT – między innymi finanse czy marketing.

Czy certyfikacja ITIL®4 jest dla mnie?

Certyfikacja ITIL 4 kierowana do wszystkich, których droga zawodowa w jakikolwiek sposób dotyka usług IT.

Niezależnie od tego czy już zacząłeś karierę w IT, czy dopiero dołączasz do tej dużej rodziny, odpowiedź na pytanie czy certyfikacja ITIL jest dla ciebie brzmi: tak. Jeżeli w jakikolwiek sposób masz styczność z usługami IT, czy to przez pryzmat wspierania, pracując chociażby w Service Desk, czy jesteś inżynierem oprogramowania, czy kodujesz, czy zajmujesz się twardym IT – sieci, bazy danych itp. warto, abyś posiadał taki certyfikat
Damian Szczepaniak Trener Conlea

Wynika to z faktu, że ITIL 4 prezentuje bardzo holistyczne podejście, odpowiada na potrzeby wielu branż i firm na zróżnicowanych poziomach rozwoju. Jego  koncepcje służą osiągnięciu doskonałości w zarządzaniu usługami IT.

Aktualna ścieżka certyfikacji ITIL®4

itil aktualna ściezka-1

Źródło: Copyright © AXELOS Limited [year of original publication]. Used under permission of AXELOS Limited. All rights reserved.
 

Ścieżka certyfikacji ITIL4 rozpoczyna się od poziomu Foundation, który w dużej mierze opiera się na teorii – zrozumieniu kluczowych pojęć i definicji. Uczestnicy zapoznają się z między innymi z przewodnimi zasadami leżącymi u podstaw ITIL 4, czyli tzw. Guiding Principles. To zbiór zasad, które zapewniają holistyczną wizję tego, jak organizacja powinna być zarządzana i jak powinna wykonywać swoją pracę. Pomagają w adaptacji i dostosowywaniu się firmy do potrzeb i okoliczności.

Guiding Principles

Na poziomie Foundation omawiane są również cztery wymiary (Four Dimensions) zarządzania usługami, które reprezentują perspektywy istotne dla całego SVS i mają kluczowe znaczenie dla skutecznego i wydajnego tworzenia wartości dla klientów i innych interesariuszy. Są to:

1. Organizations & people - organizacja, ludzie, komunikacja i kultura pracy

2. Information & technology - wykorzystanie i stan technologii

3. Value streams & processes - jakość istniejących procesów i standardów w organizacji

4. Partners & suppliers - współpracownicy i dostawcy

Zrzut ekranu 2022-04-29 o 12.29.55

Duży zakres szkolenia Foundation obejmuje omówienie praktyk, takich jak zarządzanie problemami, zmianami, ale również z wersjonowaniem, budowaniem relacji i udoskonalaniem usług.

Po zdaniu egzaminu mamy do wyboru trzy ścieżki – ITIL Managing Professional, ITIL Strategic Leader i ITIL Practice Manager. Najczęściej wybieraną ścieżką jest obecnie MP (Managing Professional), która składa się z czterech szkoleń – Create, Deliver & Support, Drive Stakeholder Value, High Velocity IT i ITIL Strategist – Direct, Plan & Improve.

ITIL MP to ogromna dawka wiedzy od strony praktycznej – szkolenia uczą, jak tworzyć usługi i je dostarczać, współtworzyć wartość i przyspieszać rozwój IT. Ostatnie ze szkoleń MP – ITIL Strategist – jest najbardziej strategiczne i pokrywa również praktyczną wiedzę z raportowania.

Druga ścieżka to SL (Strategic Leader). Jest bardziej zaawansowana, a szkolenia są zdecydowanie bardziej nastawione na strategię w obszarze technologicznym.

W skład ITIL Strategic Leader wchodzi:

Trzecia ścieżka to ITIL Practice Manager, w skład którego wchodzi 15 praktyk, które połączone są w 3 moduły:

 

Przy ścieżce ITIL Strategic Leader mamy powielenie szkoleń ITIL Strategist oraz Direct Plan & Improve. Nie musimy jednak przechodzić i zdawać egzaminu ponownie, jeśli zrealizowaliśmy je na poziomie MP
Damian Szczepaniak Trener Conlea

Zagadnienia wchodzące w skład Digital na IT Strategy to głównie sposoby wykorzystania technologii cyfrowych przyszłości – sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, środowiska chmurowego czy blockchain. ITIL SL kładzie ogromny nacisk na kompetencje i umiejętności, które trzeba nabyć, aby zostać liderem w szybko rozwijającej się organizacji.

Blog Conlea - mailing-Feb-07-2024-01-46-23-7143-PM

Czym jest ITIL Master?

ITIL®4 Master to najwyższy poziom certyfikacji w ramach systemu certyfikacji ITIL®. Jest to tytuł przeznaczony dla doświadczonych specjalistów IT, którzy demonstrują doskonałe zrozumienie i umiejętności w zakresie wdrażania praktyk ITIL® w organizacjach. Posiadacze tego tytułu są ekspertami w dziedzinie zarządzania usługami IT i zdolni są skutecznie stosować praktyki ITIL®4 w różnorodnych scenariuszach biznesowych.

Aby uzyskać „czarny pas” zarządzania usługami IT trzeba przejść wszystkie 3 ścieżki i skompletować 3 tytuły ITIL:

  • Strategic Leader
  • Managing Professional
  • Practice Manager

ITIL Extensions modules

W ramach certyfikacji ITIL 4 dostępne są również dwa moduły uzupełniające. Są one odpowiedzią na pewnego rodzaju trendy i kierunki rozwoju firm IT. 

Zrzut ekranu 2022-04-29 o 15.24.27

  • ITIL4 – Acquiring and Managing Cloud Services – szkolenie przedstawiające role usług opartych o chmurę obliczeniową oraz wymagania dla usług IT oparte na chmurze. Szkolenie przybliża też rodzaje usług w chmurze, sposoby ich wdrożenia i utrzymywania, a także porusza temat poprawy i oceny chmury.
  • ITIL4 – Sustainability in Digital & IT – podczas szkolenia prezentowane są podstawowe koncepcje zrównoważonego rozwoju, a także związane z nimi wartości, korzyści, koszty i ryzyka. Podczas szkolenia nauczysz się, jak planować zrównoważony rozwój w organizacji, a także jak sprawdzać, mierzyć i raportować wpływ zrównoważonego rozwoju na rozwój technologii cyfrowych.

ITIL 4 – jak wygląda egzamin online?

Każdy poziom certyfikacji ITIL 4 jest zakończony egzaminem w formie testu online z jedną, poprawną odpowiedzią. Egzamin przeprowadzany jest bezpośrednio przez dostawcę certyfikacji, w przypadku Conlea jest to PeopleCert. Na szkoleniach Conlea trenerzy przekazują informację jak rozpocząć i przejść proces egzaminacyjny.

Zrzut ekranu 2022-05-4 o 11.29.56

Część Foundation kończy się testem jednokrotnego wyboru, który zawiera 40 pytań. Jeżeli przystępujemy do egzaminu w języku ojczystym mamy na ukończenie testu 60 min., jeżeli w języku obcym – test trwa ok. 75 minut. Aby zdać test należy uzyskać minimum 26 punktów. Poziom trudności testu określa skala Bloom'a. 

Test kończący część Intermediate również jest testem jednokrotnego wyboru, trwa jednak prawie dwie godziny i jest trudniejszy od poprzedniego (pytania na poziomie 2 i 3 w skali Bloom’a). Na rozwiązanie testu mamy w zależności od języka egzaminu – od 90 do 113 minut. Warto wspomnieć, że na poziomie Intermediate bardzo często opisywany jest przykładowy problem, a zdający musi umieć wybrać spośród odpowiedzi najlepsze rozwiązanie danego problemu. 

Egzamin z dodatkowego modułu ITIL 4,  musi zostać poprzedzony ćwiczeniami praktycznymi, realizowanymi na etapie szkolenia. Uczestnik musi je zdać, aby przystąpić do testu jednokrotnego wyboru o trudności porównywalnej do Intermediate.

Oferta szkoleniowa ITIL w Conlea

Kategorie: ITIL szkolenia

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści