Wróć do wszystkich wpisów

3 min czytania

Jak wizualizować informacje?

Conlea

Post image

Czy wiesz że…

około 90% informacji przetwarzanej przez mózg człowieka jest obrazem (visual). Konsekwencją tego jest fakt, iż jesteśmy w stanie  zapamiętać 80% informacji, którą widzimy, a tylko 20% którą przeczytamy.

Jest to statystyka, której podłoże szacowane jest na początek człowieczeństwa na Ziemi. Kiedy to komunikowano się przede wszystkim wszelkimi odmianami pisma obrazkowego.

Dzisiejsze organizacje, których logo znajdziemy w opiniotwórczych czasopismach branżowych, korzystają z tych fundamentalnych, pięknych w swojej prostocie technik wspierających realizację codziennych, nawet najprostszych zadań.

Co prawda trudno będzie znaleźć ryciny naskalne w holu nowoczesnych biurowców, ale całe szczęście jest kilka prostych metod pozwalających zaprząc do pracy. Kilka przykładowych, prostych „narzędzi” najlepsze organizacje (top performing):

Kanban – to system wizualizacji, którego największą zaletą jest prostota przedstawiania informacji w sposób jednoznaczny do zidentyfikowania z pewnej odległości. Jest elementem wizualizacji procesów, przepływu wartości, realizacji zadań lub projektów. W świecie IT wykorzystywany jest do usprawniania codziennej pracy zespołów programistów, kierowników projektów, managerów a także coraz częściej w świecie operacyjnym.

>> Pobierz nasz bezpłatny szablon pdf Kanban board

Metoda A3 – Jedna z dziesiątek metod wspierających rozwiązywanie problemów w organizacji (nie tylko IT!). Wykorzystuje ustrukturyzowaną tablicę o rozmiarze A3, gdzie w zespół pracujący nad znalezieniem przyczyny źródłowej i później rozwiązaniem problemu, w sposób syntetyczny i zwięzły zapisuje swoje ustalenia, dalsze kroki, plan, ryzyka itp. Największą zaletą tej metody jest jej prostota i możliwość wizualnego ogarnięcia całej istoty problemu.

black-and-white-blackboard-business-356043

Mapowanie strumienia wartości (Value Stream Mapping) – potężne narzędzie za pomocą, którego jesteśmy w stanie modelować dowolny proces w organizacji wskazując przepływ określonej wartości od momentu zaistnienia „potrzeby” do momentu jej zaspokojenia. Wykorzystując bardzo podstawowe rekwizyty takie jak ściana, post-it, pisaki itp. zespół najlepszych specjalistów w Waszej organizacji jest w stanie narysować dowolny proces, określić podstawowe miary i wskaźniki, wskazać miejsca, które generują problemy bądź straty. Konsekwencją tych działań, może być cały szereg akcji usprawniających, które również odpowiednim kolorem są na naszej mapie obrazowane.

Technik, metod, sposobów, narzędzi umożliwiających wizualizację postępów prac, zrealizowanych zadań, problemów itp. jest ogromna ilość i każdy na pewno będzie w stanie wybrać coś dla siebie.

A gdzie szukać? Kopalnią wiedzy i według mnie początkiem przygody dla przyszłych specjalistów w tych dziedzinach jest filozofia Lean. Potem zgłębianie tego świata poprzez lekturę, podglądanie, próbowanie, eksperymenty z metodami zwinnymi tak teraz modnymi w świecie TOP100 Forbes-a.

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści