Wróć do wszystkich wpisów

5 min czytania

Kim jest i czym się zajmuje DevOps Engineer?

Conlea

Post image

Branża technologii informatycznych nie przestaje się rozwijać. Coraz częściej powstają nowe stanowiska, wywołane zapotrzebowaniem na specjalistów mających wiedzę w zakresie innowacyjnych technologii. Jednym z takich stanowisk jest inżynier DevOps. 

Czym jest DevOps

Zacznijmy od przypomnienia, czym tak naprawdę jest DevOps. Jest to metodyka wytwarzania oprogramowania bazująca na komunikacji i zależności między utrzymaniem a rozwojem oprogramowania. Pojęcie po raz pierwszy zostało użyte w 2009 jako połączenie dwóch słów: development oraz operations. DevOps to innowacyjne podejście do prowadzenia projektów IT, którego efektem jest optymalizacja kosztów, a także skrócenie czasu wdrażania zmian w oprogramowaniu i weryfikowania poprawności tych zmian. To połączenie dwóch różnych obszarów, które przez długie lata funkcjonowały oddzielnie – zespołu, który rozwija oprogramowanie, z zespołem operacji. Zespoły blisko się ze sobą komunikują i stymulują innowacyjność w całym procesie tworzenia oprogramowania.

Kim jest DevOps Engineer

DevOps Engineer to osoba, która w swojej pracy łączy elementy tworzenia kodu i utrzymania infrastruktury. Odpowiada za łączenie działań developerów, którzy programują aplikacje, oraz administratorów, których zadaniem jest utrzymanie środowiska, w jakim te aplikacje funkcjonują. DevOps usprawnia komunikację między poszczególnymi zespołami i integruje je w ramach jednego procesu. Można powiedzieć, że inżynier DevOps utrzymuje cały system naczyń połączonych, który pozwala developerom szybko i zwinnie wprowadzać konieczne zmiany w oprogramowaniu. Monitoruje i analizuje dane ze wszystkich środowisk w organizacji i planuje ich optymalizację.

pobierz pdf

Czym zajmuje się DevOps Engineer

Obowiązki DevOpsa są dość zróżnicowane, odpowiedzialność zależy bowiem od tego, czy Twoje stanowisko to junior DevOps czy senior DevOps. Do podstawowych zadań na tym stanowisku należą jednak takie czynności jak tworzenie infrastruktury, przygotowywanie środowisk pracy dla programistów i testerów, zarządzanie pracą z repozytorium kodu czy monitorowanie aplikacji i infrastruktury. Głównym zadaniem DevOps inżyniera jest tworzenie synergii między działami wytwarzania oprogramowania i zarządzania systemami, a jednocześnie redukowanie tarcia między tymi zespołami, do którego często dochodzi w klasycznych organizacjach z wyraźnym podziałem na osoby tworzące oprogramowanie i administratorów.

Podsumowując, DevOps Engineer:

  • Buduje produkt zachowując perspektywę całości obrazu.
  • Monitoruje procesy od samego początku tworzenia produktu.
  • Podejmuje decyzje, bazując na danych.
  • Skraca cykl wytwarzania oprogramowania.

Ile zarabia DevOps Engineer

Wynagrodzenie oferowane seniorom DevOps kształtuje się na poziomie od 16 400 do 23 100 zł brutto (UoP) lub od 18 800 do 25 500 zł netto (B2B)[1]. Takie zarobki plasują DevOps w czołówce najlepiej opłacanych kategorii w branży IT.

Podstawowe narzędzia DevOps Engineera

Jeśli chcesz zostać inżynierem DevOps, Twoim największym wyzwaniem będzie nieustanne podążanie za rozwojem technologii. DevOps Engineer to osoba, która cały czas śledzi trendy, uczestniczy w konferencjach i spotkaniach branżowych. Wiąże się to z doskonałą organizacją pracy i umiejętność zarządzania czasem w taki sposób, aby „zaopiekowane” były wszystkie elementy projektu, jak i wsparcie zespołu w codziennych zadaniach. Do najczęściej używanych narzędzi, z których korzysta specjalista DevOps, należą:

  • Gitlab i Jenkins do CI/CD.
  • Terraform, ARM i CloudFormation.
  • Ansible i Chef do provisioningu.
  • Kubernetes do zarządzania aplikacjami kontenerowymi.

Oczywiście kompletny zestaw narzędzi zależy od preferencji konkretnego programisty DevOps oraz organizacji, w której pracuje, wyżej wymienione najczęściej się jednak powtarzają.

Jak zostać DevOps inżynierem?

Aby rozpocząć karierę jako DevOps Engineer, potrzebna jest przede wszystkim wiedza z zakresu programowania, działania systemów operacyjnych, testowania oprogramowania i administrowania serwerami. Jako że inżynier DevOps to bardzo wszechstronne stanowisko, zakres wiedzy i technologii jest znacznie szerszy niż np. w przypadku programistów czy testerów. Oczywiście nie w każdej z tych dziedzin DevOps musi być ekspertem, jednak solidne zaplecze techniczne bardzo przydaje się w rozwoju kariery. Do kompetencji technicznych potrzebne są również kompetencje miękkie, w szczególności umiejętność pracy w zespole i zdolności komunikacyjne. Jeśli dodatkowo wykazujesz się analitycznym myśleniem i masz potrzebę ciągłego rozwoju, kariera DevOpsa może być właśnie dla Ciebie.

Jeśli masz już podstawy techniczne w zakresie zarządzania usługami IT, kolejnym krokiem jest zapisanie się na kurs, podczas którego zdobędziesz pierwsze kompetencje w zakresie DevOps.

DevOps

Kategorie: DevOps

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści