Wróć do wszystkich wpisów

11 min czytania

Kultura pracy oparta na zaufaniu i szczerości wg Netflix i Patty McCord

Conlea

Post image

Dla wielu jej tezy brzmią obrazoburczo. Inni cenią ją za to, że stawia na pierwszym miejscu pracownika i chce się pozbyć uciążliwej biurokracji. Patty McCord współtworzyła w Netlix kulturę pracy opartą o zaufanie i szczerość. Swoim doświadczeniem podzieliła się z managerami i liderami IT podczas konferencji IT Manager of Tomorrow 2020. 

 

Jaka była rola Patty McCord w budowaniu kultury pracy w Netflix?

Patty McCord przez 14 lat pełniła w Netflix rolę Chief Talent Officer. Już wcześniej pracowała dla Reeda Hastingsa, który jako przedsiębiorca działał w branży IT prowadząc firmę Pure Software. Po jej sprzedaży poprosił Patty o dołączenie do nowego projektu, który nazwał Netflix. W 2018 roku  napisała książkę Powerful; Building a Culture of Freedom and Responsibility (wydana w Polsce jako: Powerful: Jak zbudować kulturę wolności i odpowiedzialności) w której dzieli się swoimi radami jak budować efektywne zespoły. Jest współautorką słynnego manifestu Netflix Culture Deck, zestawu zasad i wartości firmy. Dziś jako niezależny konsultant doradza firmom i przedsiębiorcom w zakresie kultury, transformacji i przywództwa. 

Patty McCord wystąpiła na konferencji IT Manager of Tomorrow 2020 dzieląc się praktycznymi radami jak budować najlepsze zespoły i odpowiadając na pytania uczestników.  

New call-to-action

Jak powinniśmy traktować pracowników?

Zasadnicza teza Patty brzmi: zacznij traktować pracowników jak dorosłych, a wtedy pojawią się fantastyczne rezultaty. Ludzie przychodzą do pracy jako w pełni ukształtowani dorośli, pragnący wywrzeć swój wpływ i dumni z tego, co robią. - Oddajmy ludziom ich własną swobodę działania. Wówczas przepisy, reguły, i cała biurokracja stanie się zbędna.

Patty podważa obowiązujące w organizacjach i działach HR normy i zachęca do ponownego ich przemyślenia pod kątem zasadności. Nie przepada za korporacyjnymi frazesami typu najlepsze praktyki czy wzmocnienie pozycji (empowerement).  - Nie lubię tego słowa, zabiera ludziom cały power. 

Często używaną, a wręcz nadużywaną metaforą firmy jest rodzina. Jej zdaniem to szkodliwa fikcja. Firma to firma, a rodzina to rodzina.  Firma to praca zespołowa. To, co robimy kiedy pracujemy razem. Używając tej metafory musimy zaakceptować również wszystkie złe rzeczy, które dzieją się w rodzinie. - Dziś dzięki pracy przez Zoom, widzę innych prawdziwych członków rodziny, a także koty. Rodzina to jest inny typ relacji niż praca.

Dlaczego warto uczyć się od sportowców?

Duże wrażenie na Patty zrobił Scott Bowman, legendarny kanadyjski trener hokeja i sposób w jaki pracował z zawodnikami. Bowman rozmawiał z każdym graczem i dawał mu szczegółową ocenę. Mówił jakie ma plusy minusy. Jak ma grać, aby wygrać. Wspierał, szkolił i trenował ludzi w dążeniu do wielkości. Powtarzał, że gra toczy się, dopóki nie skończy się sezon. Dzieląc się tą historią Patty chce pokazać jak powinna wyglądać prawdziwa troska o rozwój pracownika. Uważa, że kto chce poznać najlepsze metody pracy z ludźmi powinien sięgać wyłącznie po książki trenerów sportowych. - Tylko im zależy na prawdziwym zwycięstwie

Jak sensownie rekrutować pracowników?

Tradycyjne ogłoszenia nie mają sensu. Należy zmienić podejście do rekrutacji skupiając się na celu jaki masz w głowie jako lider. - Napisz w ogłoszeniu jaki problem chcesz rozwiązać. Jaki typ człowieka ma go rozwiązać i w jakim czasie.  Samo opisanie cech przyszłego pracownika to za mało. Doskonale, że będzie inteligentny, ale to za mało, gdy nie ma nowych kompetencji potrzebnych do rozwiązania problemu. Sprawy nie posuwają się naprzód, gdy wszyscy wiedzą to samo.

netflix-powerful-patty-mccord-jak-zbudowac-kulture-wolnosci

Rada dla lidera. - Nigdy jako przywódca nie pozwól, aby ominęła Cię Twoja szansa,  tylko dlatego, że nie masz właściwego zespołu, który ją wykorzysta.  Rola managera polega na takim dobraniu zespołu, aby wygrać. Na stworzeniu takiego doświadczenia i warunków, aby ludzie jak najlepiej wykonywali pracę. Jednocześnie firma nie powinna składać fałszywych obietnic dotyczących bezpieczeństwa pracy. Jeśli dobry pracownik przestał odpowiadać roli jaka jest potrzebna musi odejść. Z taką sytuacją zmierzył się Netflix, gdy stał się platformą do streamingu filmów. Dział IT potrzebował nowych kompetencji i nowych ludzi znających się na technologiach chmurowych. 

Jak stworzyć warunki do innowacji?

Sekretna rada Patty. - Pozbądź się czegoś !  Jeśli naprawdę chcesz zmienić organizację, stwórz miejsce w którym usuwasz przeszkody blokujące działanie. - Mam na myśli dosłownie wszystko! Pozbyłam się wielu rzeczy. Kontroli czasu, zgód na wydatki finansowe na podróże. W zamian dałam zestaw wskazówek: działaj tak, aby było to zgodne z najlepszym interesem firmy. Wydawaj pieniądze tak, jak gdyby były twoje.

Ludzie nie mając przekonania czy dobrze rozumieją jej słowa przychodzili i pytali jaka jest polityka firma odnośnie sprawy A, B, C. - Pomyśl, co by zrobił dorosły człowiek w tej sytuacji. Odwołaj się do swojego zdrowego rozsądku. Wydałaś 700 dolarów na lunch z klientem tylko dlatego, że lubi dobre wino? To chyba nie jest najlepsze rozwiązanie, prawda?

Patty nienawidzi również rocznych podsumowań, podobnie jak oceny wyników i innych bzdur takich jak anonimowe ankiety pracownicze czy tajemnica płac. Jej zdaniem biurokracja spowalnia innowacje. - Roczna ocena pracowników to strata czasu. W zamian lepiej dać prawdziwy feedback. Konkretne dające się zastosować rozwiązania, aby poprawili efektywność i zespół mógł odnosić sukcesy. Potrafią to robić trenerzy sportowi. 

Jak zamienić teorie w praktykę?

Prezentowane przez nią podejście spotyka się ze zrozumiałym sceptycyzmem. - To wspaniały pomysł Patty, ale my tak nie możemy. Jesteśmy w Europie, nie w Kalifornii.  Jesteśmy bankiem i podlegamy regułom. Jesteśmy firmą z tradycjami i zawsze tak robiliśmy. Nie możemy! Nie możemy! Nie możemy!

Patty reaguje na wątpliwości odwołując się do przykładu zdalnej pracy, gdy dziś miliony osób, całe firmy pracują z domu.  - Wymyślenie jak pracować z domu zajęło nam dosłownie chwilę. Ludzie wykonują swoją pracę i nie musimy ich sprawdzać! Elastyczna praca jest trendem. Chciałabym, aby to był megatrend.

Patty odwołuje się do naszego poczucia odwagi, aby nie wracać do utartych kolein. - Każdy z nas ma zdolność zmiany. To co robisz, nie musi być ciągle takie samo. Przykład: zamiast pokazywać 100 slajdową prezentację jak coś zrobisz, po prostu zrób to. Wierzy w świat, gdzie zaufamy sobie wzajemnie, będziemy pracować  szybciej i skuteczniej załatwić swoje sprawy. - Zdejmuj niepotrzebne warstwy! - mówi z przekonaniem.

Jak przełamywać niechęć do zmian?

Często na drodze do zmian stoi dział HR. Jak to zmienić? Patty radzi, aby oczekiwać od niego więcej. Gdy oczekujemy przeciętności, to właśnie ją otrzymujemy. - Oczekujesz doskonałości, a będziesz zaskoczony, gdy dostaniesz ją nawet od przeciętnych pracowników.  To także odpowiedzialność kierownictwa, które musi być otwarte na zmiany w organizacji.

Ludzie będą lepiej pracować, gdy doskonale zrozumieją Twój biznes. Ale równie ważne jest, aby managerowie orientowali się w pracy swoich ludzi. Podczas spotkania z 700 managerami w Dolinie Krzemowej na pytanie, kto rekrutował programistów wszyscy podnieśli ręce. Po pytaniu,  kto usiadł przy nich, aby przekonać się jak pracują na sali zapadła konsternacja. - Pokaż czego oczekujesz, a będziesz zaskoczony wynikami

Dlaczego otwartość i komunikacja ma znaczenie?

Pracownicy zupełnie inaczej zachowują się, gdy wiedzą jak działa firma i w jakiej jest sytuacji. Tu otwiera się miejsce na szczerą komunikację i wzajemne zaufanie. Gdy każdy pracownik wie na czym polega różnica między przychodem a zyskiem, ilu firma ma klientów i  na czym zarabia. - W Netflix każdy musiał zapoznać się z rachunkiem zysków i strat firmy.  Słowem, gdy ludzie wiedzą jak działa firma i w jakiej jest sytuacji nie będą zaskoczeni, gdy nadejdą zwolnienia. Przeciwnie,  zachowują godność. Gdy kiedyś Netflix musiał zwolnić jedną trzecią zespołu,  wszyscy byli regularnie informowani jak wygląda sytuacja z finansami. - Tak, nie obyło się bez łez, ale takie podejście miało sens. Ludzie nienawidzą, gdy są okłamywani.

Na czym polega sekret sukcesu Netflix?

- Traktuj ludzi jak dorosłych. Zachęcaj, aby zabierali głos i uczciwie dyskutowali. Można ich tego nauczyć - podsumowuje Patty.

Zbiór zasad i wartości, którym jest wierny Netflix został zebrany w Netflix Culture Deck i upubliczniony przez samego Reeda Hastingsa w 2009 roku. Gdy tylko 124-stronicowa prezentacja została opublikowana online zyskała ogromną popularność.  Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjny w Facebook nazwała ją najważniejszym dokumentem w Dolinie Krzemowej. - Jego napisanie zajęło 10 lat - przypomina Patty i podkreśla, że kultura Netflix nie może i nie powinna być masowo kopiowana przez każdą firmę. 

5 zasad kultury pracy Netflix Patty McCordDziś podejście Netflix opiera się na 5 fundamentach:

  1. zachęcanie pracowników do samodzielnego podejmowania decyzji
  2. otwartość i odpowiedzialne dzielenie się informacjami
  3. wzajemna i radykalna szczerość
  4. praca tylko z najbardziej efektywnymi ludźmi
  5. unikanie zasad

***

W 2012 roku Patty McCord otrzymała odprawę i została zwolniona. Odeszła, gdy Netflix z firmy wypożyczającej DVD stał się platformę streamingową i producentem seriali. - To była już inny etap rozwoju firmy, do którego nie pasowałam. Nie byłam zaskoczona decyzją.

Źródła zewnętrzne:

 

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści