Wróć do wszystkich wpisów

5 min czytania

Systemowe myślenie w praktyce

Conlea

Post image

W dzisiejszym dynamicznym i złożonym środowisku biznesowym, organizacje muszą radzić sobie z licznymi wyzwaniami, które wynikają z rozwoju technologicznego, zmian rynkowych i rosnącej konkurencji. W takiej rzeczywistości, agile staje się nie tylko modelem rozwoju oprogramowania, ale także podejściem do zarządzania całym przedsiębiorstwem. Framework SAFe (Scaled Agile Framework) oferuje zestaw zasad i praktyk, które pomagają organizacjom osiągnąć sukces w skomplikowanym otoczeniu biznesowym. Druga zasada SAFe, "Apply Systems Thinking," jest kluczowa dla osiągnięcia efektywności w skali i zrozumienia, jak skomplikowane systemy wpływają na sukces organizacji.

Systemowe myślenie jako fundament

Zasada "Apply Systems Thinking" w SAFe zakłada, że organizacje powinny patrzeć na siebie jako na kompleksowe systemy, a nie na zestaw oddzielnych działów lub procesów. Jest to fundamentem, na którym buduje się cały framework SAFe. Systemowe myślenie oznacza, że organizacje rozumieją, że wszystkie ich elementy są ze sobą powiązane i wpływają na siebie nawzajem. To podejście pomaga uniknąć izolacji działów, które mogą prowadzić do podwójnej pracy, sprzecznych celów i konfliktów.

Systemowe myślenie wymaga od organizacji spojrzenia na siebie z perspektywy globalnej. Oznacza to, że nie można podejmować decyzji jedynie na podstawie lokalnych interesów czy potrzeb jednego działu. Trzeba brać pod uwagę całość i zrozumieć, jakie są powiązania między różnymi elementami organizacji.

Pierwsza zasada SAFe

Przeczytaj także: "Take an economic view". Pierwsza zasada SAFe

Wpływ na decyzje strategiczne

Zasada "Apply Systems Thinking" ma bezpośredni wpływ na podejmowanie decyzji strategicznych. Organizacje, które kierują się tym podejściem, analizują skomplikowane relacje między różnymi elementami swojego biznesu. Dzięki temu są w stanie podejmować bardziej przemyślane i spójne decyzje, które uwzględniają całość organizacji, a nie tylko pojedyncze fragmenty.

Przykładowo, jeśli firma chce wprowadzić nowy produkt na rynek, zastosowanie systemowego myślenia oznacza, że nie ogranicza się tylko do analizy samego produktu. Zamiast tego rozważa, jak wpłynie to na produkcję, marketing, wsparcie klienta, zasoby ludzkie i wiele innych aspektów organizacji. Dzięki temu podejście można uniknąć sytuacji, w której wprowadzenie nowego produktu koliduje z innymi działaniami firmy lub wymaga dużych zmian w innych obszarach.

Wdrażanie SAFe i systemowe myślenie

Wdrażanie SAFe w organizacji wymaga nie tylko zmiany procesów i praktyk, ale także zmiany myślenia. Aby efektywnie stosować drugą zasadę SAFe, organizacje muszą promować świadomość systemową i uczyć pracowników, jak rozumieć relacje między różnymi elementami organizacji.

Jednym z narzędzi, które pomaga w wdrażaniu systemowego myślenia, jest mapa strumienia wartości. Mapa ta przedstawia procesy, interakcje i zależności między różnymi obszarami organizacji. Dzięki niej pracownicy mogą zobaczyć, jak ich praca wpływa na całość i jakie są skutki zmian w jednym obszarze dla innych części organizacji.

Korzyści z zastosowania systemowego myślenia

Stosowanie systemowego myślenia przynosi wiele korzyści dla organizacji. Oto niektóre z nich:

  1. Lepsza koordynacja działań: Organizacje, które stosują systemowe myślenie, są lepiej przygotowane do koordynacji działań między różnymi działami. Dzięki temu unikają zbędnych opóźnień i sprzecznych działań.
  2. Skracanie czasu dostarczenia wartości: Zrozumienie, jakie procesy są ze sobą powiązane, pomaga skrócić czas dostarczenia wartości dla klienta. Organizacje mogą identyfikować i eliminować opóźnienia i zbędne etapy procesów.
  3. Zwiększona adaptacyjność: Systemowe myślenie pozwala organizacjom być bardziej elastycznymi i gotowymi do reagowania na zmiany w otoczeniu. Dzięki temu są bardziej odporne na niespodziewane wydarzenia.
  4. Lepsze wykorzystanie zasobów: Rozumienie, jakie działania są ze sobą powiązane, pozwala lepiej wykorzystywać dostępne zasoby i unikać ich marnotrawstwa.

Druga zasada SAFe, "Apply Systems Thinking," jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w skomplikowanym i dynamicznym środowisku biznesowym. Organizacje, które kierują się tym podejściem, są lepiej przygotowane do podejmowania strategicznych decyzji, koordynowania działań i dostarczania wartości klientom. Systemowe myślenie staje się fundamentem, na którym buduje się efektywność w skali i osiąga przewagę konkurencyjną.

Webinar Conlea

 

Kategorie: SAFe

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści