Wróć do wszystkich wpisów

5 min czytania

Jak uzyskać tytuł ITIL®4 Master?

Conlea

Post image

Osiągnięcie statusu ITIL® 4 Master to jedno z najwyższych wyróżnień w dziedzinie zarządzania usługami IT. Oznacza to nie tylko głęboką znajomość teorii i praktyk ITIL, ale również zdolność do ich praktycznego zastosowania w różnorodnych kontekstach biznesowych. Jak uzyskać tytuł ITIL®4 Master?

Co to jest ITIL?

ITIL® jest to zbiór praktyk zarządzania usługami IT, które są wykorzystywane przez organizacje na całym świecie w celu doskonalenia dostarczania usług IT. ITIL®4 to najnowsza wersja tej biblioteki praktyk, która została wydana w 2019 roku i dostarcza kompleksowego podejścia do zarządzania usługami IT w dynamicznym i zmieniającym się środowisku biznesowym. Uzyskanie tytułu ITIL®4 Master jest najwyższym osiągnięciem w dziedzinie zarządzania usługami IT i stanowi wyzwanie dla profesjonalistów IT na każdym etapie ich kariery.

Co to jest ITIL?

Co to jest tytuł ITIL®4 Master?

ITIL®4 Master to najwyższy poziom certyfikacji w ramach systemu certyfikacji ITIL®. Jest to tytuł przeznaczony dla doświadczonych specjalistów IT, którzy demonstrują doskonałe zrozumienie i umiejętności w zakresie wdrażania praktyk ITIL® w organizacjach. Posiadacze tego tytułu są ekspertami w dziedzinie zarządzania usługami IT i zdolni są skutecznie stosować praktyki ITIL®4 w różnorodnych scenariuszach biznesowych.

Schemat aktualnej ścieżki certyfikacji

itil aktualna ściezka

Źródło: Copyright © AXELOS Limited [year of original publication]. Used under permission of AXELOS Limited. All rights reserved.

Jak uzyskać tytuł ITIL®4 Master?

Aby uzyskać „czarny pas” zarządzania usługami IT trzeba przejść wszystkie 3 ścieżki i skompletować 3 tytuły ITIL:
  • Strategic Leader
  • Managing Professional
  • Practice Manager

Aby otrzymać tytuł ITIL 4 Master, kandydaci muszą uzyskać tytuł Practice Manager (PM), Managing Professional (MP) oraz Strategic Leader (SL). Połączenie oznaczeń PM, MP i SL, ITIL 4 Master potwierdza zdolność do stosowania zasad, koncepcji, metod i technik z obszaru ITIL na poziomie strategicznym, taktycznym i operacyjnym.

Specjaliści ITIL 4 rozumieją wymagania biznesowe, potrafią opracować klarowną strategię i plan, wdrażać je przy użyciu praktycznych metod i narzędzi oraz prowadzić zespoły międzyfunkcyjne, aby osiągnąć wzrost i sukces organizacji.

Droga do uzyskania tytułu ITIL 4 Master obejmuje wiele poprzedzających egzaminów, które oceniają zdolność do zrozumienia, stosowania i analizy wielu koncepcji, metod i narzędzi zarządzania usługami IT. 

ITIL 4 Master to szczyt długiej i wymagającej podróży, ale prawdziwie satysfakcjonujące i wartościowe doświadczenie dla każdego, kto go osiągnie.

Jak aplikować o tytuł ITIL®4 Master?

Nie ma potrzeby aplikowania o tytuł ITIL ®4 Master. Certyfikacja zostanie przyznana po pomyślnym zdobyciu tytułu ITIL Practice Manager (PM), ITIL Managing Professional (MP),  ITIL Strategic Leader (SL). 

Jak wygląda egzamin ITIL®4 Master?

Nie ma dedykowanego egzaminu na ITIL®Master. Tytuł ten jest nadawany  automatycznie po zdaniu odpowiednich egzaminów i skompletowaniu 3 tytułów ITIL: Strategic Leader, Managing Professional, Practice Manager.

Korzyści posiadania tytułu ITIL®4 Master

Posiadanie tytułu ITIL®4 Master przynosi wiele korzyści zarówno dla specjalistów IT, jak i dla organizacji, w których pracują. Najważniejsze z nich to m.in.:

Zwiększone możliwości rozwoju kariery: Tytuł ITIL®4 Master otwiera drzwi do nowych możliwości zawodowych i pozwala na awans na stanowiska kierownicze w dziedzinie zarządzania usługami IT.
Wiarygodność i zaufanie: Posiadanie certyfikatu ITIL®4 Master świadczy o wysokim poziomie wiedzy i umiejętności w dziedzinie zarządzania usługami IT, co zwiększa zaufanie klientów i partnerów biznesowych.
Doskonalenie praktyk biznesowych: Dzięki głębokiemu zrozumieniu praktyk ITIL®4, posiadacze tytułu ITIL®4 Master mogą skutecznie doskonalić procesy biznesowe w organizacji, co prowadzi do poprawy efektywności i osiągania lepszych wyników.

Uzyskanie tytułu ITIL®4 Master jest ambitnym celem dla pracowników IT, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności w zakresie zarządzania usługami IT. Ten najwyższy poziom certyfikacji ITIL®4 wymaga od kandydatów nie tylko głębokiej wiedzy teoretycznej, ale także praktycznego doświadczenia w wdrażaniu praktyk ITIL®4 w organizacjach. Posiadanie tytułu ITIL®4 Master otwiera drzwi do nowych możliwości kariery i pozwala na skuteczne doskonalenie procesów biznesowych w organizacjach na całym świecie.

ITIL 4 Master

Kategorie: ITIL

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści