Wróć do wszystkich wpisów

3 min czytania

Lean IT vs ITIL®

avatar

Krzysztof Kozakiewicz

Post image

Dlaczego Lean IT?

Lean IT to nic innego jak przeniesienie do organizacji IT, zasad i narzędzi, które są od dawna znane i stosowane w innych obszarach biznesowych. Mówię tu o zasadach Lean Manufacturing czy Six Sigma. Dlaczego teraz Lean IT? Tak sobie myślę, że kiedyś to po prostu musiało nastąpić. Jakiś czas temu powstał standard Lean Office, dzisiaj czas na „odchudzanie“ IT. Osobiście, od dłuższego czasu stosuje te techniki, wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze moje doświadczenie zawodowe zdobyte w GE mnie tego nauczyło, po drugie te zasady są po prostu zdroworozsądkowe. Nie zmienia to faktu, że przedstawienie tej idei w perspektywie organizacji IT uważam za dobry pomysł. Perspektywa ta została ciekawie przedstawiona w książce „Lean IT: Enabling and Sustaining Your Lean Transformation”, której autorami są Steven Bell i Micheal Orzen.

Lean vs. ITIL

Wracając do głównego tematu, czyli jak się ma Lean IT do ITIL'a. Jedną z publikacji ITIL’owych jest książka CSI (Continual Service Improvement). Mówiąc o tej książce zazwyczaj stosuję pojęcie „skrzynka z narzędziami“. Wynika to z tego, że poza właśnie narzędziami czy technikami doskonalenia, niewiele więcej w niej znajdziemy. Jakby się przyjrzeć bliżej tym narzędziom to okazuje się, że większość z nich jest po prostu zapożyczona z Lean czy Six Sigmy.

Wyzwanie przy stosowaniu praktyk ITIL’owych jest zawsze takie samo. ITIL dobrze definiuje co robić, ale mniej w nim jest wskazówek dotyczących jak coś zrobić. Nie inaczej jest w kontekście układania ciągłego doskonalenia. Tu na pewno z pomocą przychodzi Lean IT. Dając konkretne metody, które mogą być wykorzystane w różnych miejscach organizacji usługowej. Jednym przykładem mogą być metody rozwiązywania problemów, np. 5Why czy Ishikawa Diagram.  Innym, techniki wspomagające projektowanie procesów. Bez różnicy czy wdrażam zarządzanie incydentami czy zarządzanie zmianami, śmiało mogę korzystać z czegoś co nazywa się  "SIPOC", czyli określaniu niezbędnych wejść do procesu oraz ich dostawców oraz definiowaniu produktów procesu i ich odbiorców.

Dodam też, że ITIL i Lean IT mają wspólny mianownik, którym jest słowo "wartość". Nacisk na generowanie wartości, realizowanie tylko tego, co z punktu widzenia Klienta przynosi korzyści, jest podstawą obu tych zbiorów zasad czy dobrych praktyk. Dlatego nie ma obawy, że stosowanie Lean IT w organizacji usługowej stanie się celem samym w sobie, że zaczniemy przyśpieszać, odchudzać i obniżać koszty wszędzie gdzie się da.

Jak to połączyć?

male_female_powercord_connect_13538-1-300x103

Osobiście jestem fanem wyciągania różnych elementów, z różnych standardów czy zbiorów dobrych praktyk i łączenia ich tak, aby były one użyteczne dla danej organizacji. I taką samą zasadę przyjmuję w tej sytuacji. Jestem silnie przekonany, że nieodłącznym elementem zarządzania usługami, jest element ciągłego doskonalenia.  Wspomniana książka Continual Service Improvement dotyka ten temat, natomiast jeśli szukacie praktycznych wskazówek, odpowiedzi jak ułożyć ten kawałek swojej organizacji , to Lean IT jest z pewnością dobrym kierunkiem.

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści