Wróć do wszystkich wpisów

7 min czytania

10 szkoleń IT, dzięki którym awansujesz i zarobisz więcej

Conlea

Post image

Nowe kompetencje i potwierdzające je certyfikaty to dla specjalistów IT droga do awansu i szansa na lepsze zarobki. Przeprowadzone po raz 13. badanie Global Knowledge 2020 IT Skills and Salary Survey pokazuje najpopularniejsze certyfikaty wśród specjalistów branży IT.

ITIL 4 Foundation

ITIL to najpopularniejsza na świecie metodyka zarządzania usługami IT. Jej najnowsza wersja, czyli ITIL 4 została opublikowana w 2019 roku. Jedna z zasadniczych aktualizacji obejmuje praktyki stosowane w DevOps, Agile i Lean IT.

ITIL Foundation stanowi wprowadzenie do ITIL 4. Umożliwi ci analizowanie zarządzania usługami IT przy użyciu kompleksowego modelu operacyjnego. Certyfikat potwierdza rozumienie ITIL i jego wykorzystania do usprawnienia zarządzania usługami IT. To jeden z niewielu certyfikatów, który łączy wykorzystanie technologii IT z współczesnymi potrzebami biznesu.

Aby uzyskać certyfikat, musisz tylko zdać egzamin. Nie ma innych wymagań wstępnych żeby podejść do egzaminu na poziomie Foundation.

Microsoft Certified: Azure Fundamentals

Azure Fundamentals to pierwszy krok na drodze do certyfikatów Microsoft. Zapewnia podstawową wiedzę o koncepcjach i usługach w chmurze. Dotyczy kluczowych usług Azure takich jak bezpieczeństwo, prywatność, compliance i zaufanie.

Certyfikat skierowany jest do profesjonalistów z doświadczeniem nietechnicznym. Jego idealnymi odbiorcami są managerowie i przedstawiciele handlowi odpowiedzialni za sprzedaż lub zakup rozwiązań opartych na chmurze.

Aby go uzyskać musisz zdać egzamin z AZ-900: Microsoft Azure Fundamentals. Certyfikat nie jest warunkiem wstępnym do bardziej zaawansowanych kompetencji platformy Azure, takich jak Azure Administrator Associate lub Azure Developer Associate.

Google Certified Professional Architect Architect

Wprowadzona na rynek w 2017 r. nowsza wersja GCP Cloud Architect umożliwia specjalistom IT zdobycie certyfikowanych kompetencji w roli architekta chmury na platformie GCP. Poświadcza kompetencje w zakresie projektowania, rozwijania i zarządzania architekturą chmurową.

Umiejętności związane z usługami w chmurze są dziś kluczowe dla każdej organizacji IT, a w związku z tym pracy dla specjalistów z kompetencjami chmurowymi nie brakuje. Aby uzyskać ten certyfikat, musisz zdać egzamin Google Certified Professional - Cloud Architect.

AWS Certified Solutions Architect – Associate

Architekt rozwiązań AWS - Associate potwierdza specjalistyczną wiedzę w zakresie projektowania i wdrażania skalowalnych systemów w AWS. Jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy projektują infrastruktury chmurowe, architektury referencyjne lub wdrażają systemy i aplikacje.

Aby uzyskać ten certyfikat, musisz zdać egzamin AWS Certified Solutions Architect - Associate (SAA-C01). Certyfikacja AWS Certified Cloud Practitioner jest warunkiem wstępnym. AWS zaleca także rok praktycznego doświadczenia w projektowaniu systemów na AWS przed przystąpieniem do egzaminu.

AWS Solutions Architect - Associate jest warunkiem wstępnym dla AWS Solutions Architect - Professional, który jest jednym z najpopularniejszych certyfikatów dla specjalisów pracujących w chmurze.

PMP - Project Management Professional

Ten certyfikat został stworzony i jest zarządzany przez Project Management Institute (PMI).
Jest najważniejszym w branży certyfikatem dla kierowników projektów. Zapewnia pracodawcom i klientom gwarancję, że kierownik projektu legitymuje się zarówno doświadczeniem jak i wiedzą, która pozwala mu skutecznie definiować, planować i realizować projekty. Posiadanie PMP jest często czynnikiem mającym wpływ na decyzję, komu powierzyć ważne zadania.

Certyfikacja PMP zależy od dwóch czynników: doświadczenia w zarządzaniu projektami i zdania egzaminu PMP. Aby uzyskać certyfikat, musisz odbyć 35 godzin szkolenia związanego z PMP. Ponadto jeśli nie posiadasz stopnia licencjata musisz mieć 7500 godzin doświadczenia w zarządzaniu projektami. Pracownicy z tytułem licencjata lub wyższym potrzebują 4500 godzin doświadczenia.

CISM – Certified Information Security Manager

Certyfikat potwierdza umiejętności niezbędne do zarządzania, projektowania i oceny bezpieczeństwa informacji w organizacji.

Jest niezbędny dla osób chcących awansować na stanowisko managera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo. Potwierdza wysoki poziom kompetencji technicznych i kwalifikacji na najwyższe stanowiska kierownicze i kierownicze. CISM to trzeci najpopularniejszy certyfikat wśród specjalistów IT z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym.

Aby zdobyć ten certyfikat, musisz zdać egzamin Certified Information Security Manager (CISM), który obejmuje cztery obszary: Information Security Governance, Information Risk Management, Information Security Program Development and Management, Information Security Incident Management

CRISC – Certified in Risk and Information Systems Control

Dziś najwięcej zagrożeń dla organizacji leży po stronie technologii. Stąd wzrost zapotrzebowania na ekspertów IT, którzy potrafią identyfikować i oceniać ryzyka zagrażające osiąganiu celów biznesowych.

Certyfikat CRISC potwierdza zdolność do identyfikowania i oceny ryzyka IT oraz zapewnia umiejętność oceny z perspektywy organizacyjnej. Szeregowym specjalistom IT często brakuje umiejętności przeprowadzenia profesjonalnej analizy ryzyka. Osoby z certyfikatem CRISC w zespole ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia kontroli ryzyka w celu osiągania celów biznesowych.

Osoby z certyfikatem CRISC mogą pracować jako managerowie bezpieczeństwa, kierownicy, jak również jako inżynierowie, analitycy i architekci bezpieczeństwa.

Aby uzyskać ten certyfikat, należy zdać egzamin Certified in Risk and Information Systems Control (CRISC), który składa się z czterech obszarów: IT Risk Identification, IT Risk Assessment, Risk Response and Mitigation, Risk Control, Monitoring and Reporting

CISSP – Certified Information Systems Security Professional

Otrzymanie certyfikatu z CISSP jest porównywane do uzyskania stopnia magistra w dziedzinie bezpieczeństwa IT. Jego posiadanie oznacza posiadanie kompetencji potrzebnych do skutecznego projektowania, wdrażania i zarządzania programem bezpieczeństwa cybernetycznego.

W skład egzaminu CISSP wchodzi osiem obszarów bezpieczeństwa komputerowego:

 1. Security and Risk Management
 2. Asset Security
 3. Security Architecture and Engineering
 4. Communication and Network Security
 5. Identity and Access Management (IAM)
 6. Security Assessment and Testing
 7. Security Operations
 8. Software Development Security

Aby otrzymwać ten certyfikat, kandydat potrzebuje przynajmniej pięciu lat doświadczenia zawodowego w co najmniej dwóch obszarach CISSP. Mimo jego braku, nadal możesz przystąpić do egzaminu certyfikacyjnego i w ciągu sześciu lat uzyskać niezbędne doświadczenie.

CISA – Certified Information Systems Auditor

Certyfikat potwierdza umiejętności z zakresu prowadzenia audytu, ryzyka i cyberbezpieczeństwa. Zatrudnienie specjalisty z certyfikatem CISA jest dowodem na to, że krytyczne zasoby biznesowe organizacji są bezpieczne. CISA istnieje od 1978 roku, co czyni go jednym z najstarszych i najbardziej cenionych w branży.

 1. Aby uzyskać certyfikat, musisz zdać egzamin który składa się z pięciu obszarów:
  1. Auditing Information Systems
  2. Governance and Management of IT
  3. Information Systems Acquisition, Development, and Implementation
  4. Information Systems Operation, Maintenance, and Service Management
  5. Protection of Information Assets

AWS Certified Cloud Practitioner

Jest pierwszym krokiem na drodze do uzyskania innych popularnych certyfikatów takich jak AWS Solutions Architect, Developer, DevOps Engineer and SysOps Administrator.

Certyfikat przeznaczony jest dla profesjonalistów poszukujących ogólnego zrozumienia usług w chmurze AWS. Posiadają go często specjaliści na wczesnym etapie kariery zawodowej, ponieważ stanowi trampolinę do bardziej zaawansowanych certyfikatów.

AWS Cloud Practitioner sprawdza umiejętności w definiowaniu podstawowych założeń infrastruktury i architektury chmury oraz rozumienia kluczowych usług na platformie AWS. Certyfikowany specjalista powinien również umieć opisywać podstawowe aspekty bezpieczeństwa i zgodności platformy.

Aby uzyskać ten certyfikat, musisz zdać egzamin AWS Certified Cloud Practitioner (CLF-C01).

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści