Wróć do wszystkich wpisów

6 min czytania

Porównanie agile frameworks: SAFe, LeSS i Nexus

Conlea

Post image

Jeśli potrzebujesz rozwiązania, które pomoże Ci zapanować nad ciągłymi zmianami w harmonogramie pracy Twojego zespołu, kluczem do sukcesu może być wdrożenie metodyki zwinnej. Czym ona jest i do czego służy? Czytaj dalej!

Z tego artykułu dowiesz się:

1. Czym są metodyki zwinne (agile frameworks)?

2. Cechy wspólne metodyk agile – jak wybrać właściwą?

3. Jakie są dostępne agile frameworks na rynku i czym się charakteryzują?

4. Skąd się bierze popularność metodyk zwinnych – dlaczego warto je wprowadzać w organizacjach?

Czym są metodyki zwinne (agile frameworks)?

Inaczej agile frameworks – to zestawy wzorców organizacyjnych, wdrażających zwinne praktyki zarządzania w przedsiębiorstwach o dużej skali. Dotyczą ról i obowiązków, planowania i zarządzania pracą. Wdrożenie agile przynosi wiele korzyści, takich jak: krótszy czas realizacji projektu, optymalne wykorzystanie zasobów, strategiczną koncentrację na potrzebach klientów, lepszą współpracę zespołową oraz kulturę informacji zwrotnej.

Cechy wspólne agile frameworks – jak wybrać właściwy?

Na rynku dostępnych jest wiele metodyk zwinnych. Każda z nich opiera się na Manifeście Agile i czerpie ze Scruma: korzysta z jego 3 filarów, wyróżnia te same role – Scrum Master, Product Owner i Zespół Deweloperski – oraz wspiera te same wartości. Metodyki zwinne to jednak więcej niż Scrum – to sposoby zarządzania bardziej złożonymi strukturami. Aby wybrać właściwy agile framework, należy kierować się charakterystyką firmy oraz jej celami i planami na przyszłość. Warto wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • liczbę pracowników, 
  • stopień skomplikowania produktów, 
  • częstotliwość realizacji, 
  • czas trwania projektu.

Jakie są dostępne agile frameworks na rynku i czym się charakteryzują?

Najpopularniejszymi metodykami zwinnymi są: SAFe, Nexus i LeSS. Nexus w pełni bazuje na Scrum Guide, natomiast SAFe i LeSS cechują się dodatkowymi wartościami.

SAFe: Scaled Agile Framework

Innymi słowy: skalowany Scrum. To wysoce niezawodny sposób planowania, realizacji i dostarczania produktów – najpopularniejszy framework do wdrażania agile w skali całej firmy. Sprawdzi się głównie w większych, stabilniejszych organizacjach przy pracy nad złożonymi projektami czy bardzo rozbudowanym zespołem. SAFe nie wymaga zmian organizacyjnych – zachęca do czerpania korzyści ze struktury wypracowanej przez lata. Jego podstawową konfiguracją jest zespół zespołów, a poza klasycznymi rolami każdego Scruma, jak m.in. Scrum Master, wyodrębnia też role organizacyjne i techniczne. Łączy w sobie Scrum, XP, Kanban i Lean, a jego niewątpliwą zaletą jest bazowanie na Lean Economics – jednej z 10 kluczowych zasad SAFe. Metodyka ta składa się z Agile Release Trains (ART's) – każdy z nich to kilka współpracujących zespołów, gromadzonych w trwającym od 8 do 12 tygodni, cyklicznym Przyroście Programu. Gotowy produkt jest dostarczany na rynek dopiero pod koniec trwania Programu. Przyrost Programu składa się ze sprintów (nie dłuższych niż 2 tyg.) i zaczyna się od planowania w każdym zespole. Umożliwia to ustalenie, co każdy dostarczy każdy z zespołów, jakie są zależności między nimii i przygotowanie ich na potencjalne przeszkody. Podsumowując: wdrożenie SAFe przynosi radykalną poprawę czasu wprowadzania usług i produktów na rynek, zwiększa zaangażowanie pracowników oraz satysfakcję klientów. Innymi słowy, przekłada się na ciągłe usprawnianie przedsiębiorstwa, a tym samym większą efektywność i zyskowność organizacji.

Oferta szkoleń SAFe w Conlea

Nexus agile framework (“Ogniwo”)

Najlepiej sprawdzi się przy zarządzaniu od 3 do 9 zespołami, które znają Scrum i współpracują nad jednym portfolio produktów lub rozwijają skalowalne produkty i oprogramowania. Nexus framework posiada “Integration Team”, służący do integracji zaangażowanych jednostek, minimalizacji liczby osób pracujących nad danym projektem i zależności między pracownikami. Skupia się wyłącznie na zespole zespołów i opiera się na Scrum Guide, więc Sprint powinien trwać max. 4 tygodnie. Aby mógł być skalowany, Nexus agile wymaga technicznej doskonałości. Podsumowując: usprawnia procesy, umożliwia wygenerowanie przyrostu i spełnienie założonego celu oraz koordynację spotkań z Product Ownerem, ale utrudnia maksymalizację wartości. 

LeSS agile framework

Innymi słowy: Scrum na dużą skalę. Skalowanie wg. LeSS to zarządzanie 3-osobowymi Scrum teamami, pracującymi nad tym samym produktem. LeSS agile świetnie się sprawdzi w mniejszych firmach, które są zaznajomione ze Scrumem, a także środowiskach cechujących się większą dynamiką i płynnością. Poza klasycznymi rolami scrumowymi, w LeSS agile występują też zespoły wspierające: Product Owner, Undone Department oraz Head of Product Group. Hierarchia jest jednak płaska, a każdy z zespołów odpowiada za produkt końcowy przez cały cykl życia oprogramowania. W LeSS framework sprint powinien trwać od 1 do 4 tyg. Warto podkreślić, że ten agile kładzie nacisk na zmianę i dopasowywanie struktury organizacyjnej. Kłopotem może być rozwijanie zespołów – aby zapewnić płynny obieg pracy, każdy z członków musi być samodzielny oraz elastyczny względem pozostałych.

Skąd się bierze popularność metodyk zwinnych – dlaczego warto je wprowadzać w organizacjach?

Obecnie, elastyczność biznesowa to nie alternatywa, lecz konieczność. Powszechnie uznaje się, że metodyki agile są odpowiedzią na wyzwania związane ze współczesnym zarządzaniem – zwłaszcza w obliczu występowania dynamicznych, dotyczących: konkurencji, zmian w technologiach, otoczeniu prawnym czy społeczno-politycznym. Organizacje powinny więc być zawsze gotowe na te zmiany – i na to przygotowuje je agile.

Sprawdź bogatą ofertę szkoleń Conlea, wśród których znajdziesz rozwiązania idealne dla Ciebie i Twojego zespołu. Dzięki naszym szkoleniom:

  • zdobędziesz praktyczną wiedzę, którą od razu zastosujesz w pracy,
  • poznasz osoby z podobnymi wyzwaniami, które mogą znać rozwiązania Twoich problemów.

wybierz szkolenie idealne dla Ciebie -1

Rozważasz certyfikację SAFe? Zapoznaj się z artykułem, aby bliżej poznać tę metodę i poprawić wyniki Twojej organizacji!

 Kategorie: Agile

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści