Wróć do wszystkich wpisów

7 min czytania

Scrum Master w SAFe

Conlea

Post image

Podejście Agile staje się dziś koniecznością, nie tylko w dużych korporacjach z branży IT. Zwinne zarządzanie projektami umożliwia szybkie reagowanie w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Agile nie ogranicza się już do poziomu zespołu, lecz funkcjonuje w wielu obszarach i na wielu poziomach. W takim środowisku szybko rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowane osoby, które potrafią odpowiednio skalować zwinny rozwój dużych rozwiązań, pracując zgodnie z frameworkiem SAFe. Jednym z pożądanych stanowisk jest Scrum Master w SAFe. Kim jest ta osoba? Jakie są obowiązki Scrum Mastera?

Kim jest Scrum Master w SAFe?

Choć stanowisko Scrum Mastera nie jest niczym nowym, szczególnie w organizacjach działających w obszarze nowoczesnych i innowacyjnych technologii, nie zawsze jest jasne, kim jest Scrum Master w SAFe. W kontekście SAFe Scrum Master to osoba odpowiedzialna za sukces scruma w całej organizacji, na wszystkich jej poziomach. Scrum Master odpowiada za przyrost produktu na koniec sprintu i jest swego rodzaju „agentem zmiany” zarówno na poziomie Product Ownera, zespołu developerskiego, jak i całej organizacji. Wspiera poszczególne zespoły i całe przedsiębiorstwo w osiąganiu założonych celów, zapewniając pomoc mentorską i coaching oraz usprawniając procesy biznesowe. To właśnie Scrum Master dba o to, aby wszyscy członkowie zespołu otrzymali wszelkie informacje dotyczące zadań, a także by otrzymali na nie odpowiednią ilość czasu. W organizacji pracującej we frameworku SAFe Scrum Master współpracuje z różnymi działami, zarówno projektowymi, jak i produktowymi. Zarządza oczekiwaniami interesariuszy, tworzy komunikację na temat produktu i jest nawigatorem w drodze do samoorganizacji zespołów.

Plakat SCRUM

Miejsce Scrum Mastera w formacji SAFe

Framework SAFe to środowisko, w którym wiele zespołów pracuje w podobnych warunkach, aby osiągnąć ten sam cel. W dużej organizacji istnieje więc równocześnie kilka (5-10) zespołów scrumowych pracujących w skalowalnym środowisku Agile. Każdy zespół scrumowy ma Product Ownera, Scrum Mastera oraz zespół developerski. Wszystkie wykonują scrumowe rytuały i pracują nad opracowaniem przyrostu, który ma być dostarczony na koniec każdego sprintu. Każdy zespół scrumowy ma swój indywidualny backlog produktu. Tak naprawdę obowiązki Scrum Mastera i całego zespołu scrumowego są często podobne do tych, które występują w normalnym środowisku scrumowym.

Obowiązki Scrum Mastera

Scrum Master, który pracuje w ramach frameworku SAFe, jest przede wszystkim odpowiedzialny za to, aby każdy z członków zespołu czuł odpowiedzialność na nim spoczywającą i uczył się na własnych błędach. Jest to działanie zgodne z filozofią Kaizen. Scrum Master poszukuje nowych rozwiązań, aby tworzyć samoorganizujący się zespół. Pełni funkcję doradczą i jest odpowiedzialny za poprawianie produktywności zespołu sprintowego. Scrum Master w SAFe planuje kolejne iteracje i skaluje je aż do etapu release’u. Wspiera Product Ownera w zarządzaniu backlogiem i pomaga mu priorytetyzować zadania. Jak wspomniano wcześniej, jest pewnego rodzaju agentem zmiany, ponieważ skaluje wdrażanie zasad Agile w obrębie całego przedsiębiorstwa, wspierając w tym managerów poszczególnych działów.

Oferta szkoleń SAFe w Conlea

Ważnym elementem pracy SAFe Scrum Mastera jest backlog. Usuwanie nieprawidłowości i zarządzanie zmianami należą do jego obowiązków. Jest to niezwykle istotne w prawidłowym funkcjonowaniu sprintu. Scrum Master promuje zasady SAFe w obrębie całej organizacji i pomaga wdrożyć najlepsze praktyki oraz skalować je zgodnie z zasadami Lean-Agile. Scrum Master przewodzi rytuałom – umożliwia sprawne przeprowadzenie codziennych stand-upów, planowania sprintu, review i retrospektywy, aby na każdym etapie zapewnić jak najwyższą efektywność zespołu scrumowego. Scrum Master w SAFe proponuje zmiany, które mogą każdy z tych rytuałów udoskonalić. Tworzy wysoko zmotywowany zespół, który sam dba o to, aby dostarczyć jak najwyższą wartość biznesową. Poprawa jakości funkcjonowania zespołu to jeden z najważniejszych obowiązków Scrum Mastera. Zdrowe relacje międzyludzkie, obowiązkowość, ciągły rozwój i inteligencja emocjonalna – to wartości, które promuje profesjonalny, doświadczony SAFe Scrum Master. Z drugiej strony, Scrum Master rozumie dynamikę zmian w obrębie zespołu i potrafi z nią pracować, podobnie jak z zależnościami i różnicami, które występują między różnymi zespołami w organizacji. Podsumowując, rolą Scrum Managera w SAFe jest szeroko rozumiana poprawa zwinności całej organizacji.

SAFe Scrum Master a zwykły Scrum Master

Choć nazywają się niemal tak samo, role te trochę się różnią. SAFe Scrum Master jest rolą zdecydowanie bardziej kompleksową, we frameworku SAFe wszystkie zespoły, które pracują na poziomie rozwoju produktu, powinny być całkowicie skalowalne na całą organizację. Zespół projektowy / scrumowy może jednocześnie wdrażać metodologie scrum, kanban, XP – wszystko, co jest najkorzystniejsze dla osiągnięcia celów. SAFe Scrum Master nie tylko wspiera zespół developerów w ich zadaniach, ale też nieustannie wdraża najlepsze praktyki i rozwiązania SAFe na wszystkich poziomach współpracy. W przypadku „zwykłego” modelu pracy Scrum Mastera uwaga bardziej skupia się na zespole developerów i dostarczanych na koniec sprintu efektach. Można więc powiedzieć, że największą różnicą jest skala działania. SAFe Scrum Master nie skupia się tylko na tym, aby zespół scrumowy w czasie cyklu wytwórczego wytworzył jak największą wartość, ale rownież na tym, aby poprawić produktywność we wszystkich obszarach, wliczając w to przepływ informacji i poprawę komunikacji. Do najważniejszych obowiązków SAFe Scrum Mastera należy ciągłe upewnianie się, że wszyscy zaangażowani działają zgodnie z zasadami Agile. Oczywiście rolę Scrum Mastera i SAFe Scrum Mastera w znacznym stopniu zazębiają się. Świadczy o tym chociażby fakt, że każdy z nich jest proponującym zmiany i usprawnienia liderem, który wdraża ulepszenia, jednocześnie identyfikując i likwidując możliwe przeszkody

Oferta szkoleń SAFe w Conlea

Jak zostać SAFe Scrum Masterem

Profesjonalny SAFe Scrum Master posiada zarówno wiedzę teoretyczną, jak i doświadczenie wynikające z praktyki zarządzania zespołem scrumowym. Najlepszym sposobem, aby zacząć rozwój jako SAFe Scrum Manager, jest uzyskanie uznawanego międzynarodowo certyfikatu SAFe Scrum Master. Takie szkolenie to nie tylko wiedza na temat kluczowych elementów rozwoju Agile i scruma, ale też szansa na zrozumienie scruma w kontekście całej organizacji działającej zgodnie z zasadami frameworku SAFe. Szkolenie SAFe Scrum Master w Conlea dostarczy Ci wiedzę na temat roli i obowiązków Scrum Mastera oraz wyznaczniki jego skuteczności, a także nauczy Cię jak planować i usprawniać przyrosty programu. Podczas szkolenia doświadczysz pełnej iteracji i dowiesz się, jak doskonalić backlog, prezentować zespół scrumowy i realizować retrospektywę iteracji.

W przeciwieństwie do tradycyjnego szkolenia dla przyszłych Scrum Masterów, szkolenie SAFe Scrum Master nie skupia się tylko na podstawach scruma na poziomie zespołu. Wprost przeciwnie – bada rolę i przebieg scruma w kontekście całej organizacji. Przygotowuje Cię do pomyślnego zaplanowania i wykonania przyrostu programu, abyś mógł zwinnie dostosowywać procesy na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa pracującego we frameworku SAFe. Ukończenie certyfikowanego szkolenia SAFe Scrum Master gwarantuje, że będziesz doskonale przygotowany do pełnienia funkcji Scrum Mastera w środowisku SAFe. Twoja wartość w zespołach scrumowych wrośnie, co przełoży się na wyższą jakość funkcjonowania całej firmy. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę jako SAFe Scrum Master, dowiedz się więcej o szkoleniu Conlea.

Kategorie: Agile Scrum SAFe

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści