Wróć do wszystkich wpisów

5 min czytania

Pięć kluczowych zasad zarządzania zespołem zdalnym wg Pauliny Święcickiej

Conlea

Post image

Współczesna rzeczywistość biznesowa niesie ze sobą nowe wyzwania, a jednym z nich jest zdalne zarządzanie zespołami. Na konferencji IT Manager of Tomorrow, Paulina Święcicka – Global Data Engineering @ Roche, podzieliła się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat nowych sposobów pracy oraz kluczowych aspektów skutecznego zarządzania zespołami w czasach, gdy większość pracowników działa zdalnie.

Paulina Święcicka, która posiada 10-letnie doświadczenie na stanowisku managerskim, stanęła przed nami nie tylko po to, aby podzielić się doświadczeniem, ale przede wszystkim po to, by zainspirować do działania. Rozpoczęła swoje wystąpienie od przytoczenia raportu Gallupa z 2023 roku, który mówi, że 80% pracowników jest uznawanych za niezaangażowanych, co ma istotny wpływ na efektywność i stabilność organizacji. Z kolei wyniki raportu "Great Attrition or Great Attraction"* autorstwa McKinsey Company wskazują, że 40% pracowników planuje odejście z firmy w ciągu najbliższych 3 miesięcy.To wyzwanie, przed którym stoją firmy, ale także ogromna szansa na przeobrażenie naszego podejścia do zarządzania..

Wysoka przynależność do organizacji

Istotnym aspektem wpływającym na zatrzymanie pracowników jest ich poczucie przynależności do organizacji oraz odczucie uznania. Paulina, zwróciła uwagę na raport McKinsey, który przedstawia "matrycę odejść", wyjaśniając, dlaczego pracownicy opuszczają miejsca pracy.

Zrzut ekranu 2023-08-24 o 09.26.18

Źródło: https://www.mckinsey.com/capabilities/people-and-organizational-performance/our-insights/great-attrition-or-great-attraction-the-choice-is-yours 

Perspektywa pracodawców (oś pozioma) kontrastuje z rzeczywistymi przyczynami, które są o wiele bardziej złożone i często związane z brakiem docenienia i poczuciem przynależności.

Wystąpienie skłoniło nas również do refleksji nad kulturą organizacyjną, szczególnie w kontekście zespołów zdalnych. Paulina Święcicka wspomniała o wyzwaniach związanych z budowaniem i utrzymaniem kultury, która działa w środowisku pracy zdalnej. Współczesne technologie umożliwiają komunikację, ale trudniej jest osiągnąć autentyczną przynależność i więź między pracownikami.

66% osób pracujących z domu przynajmniej czasami czuje się odizolowana lub samotna*

Ważnym tematem, który pojawił się podczas wystąpienia, była empatia. Prelegentka podkreśliła, że empatia odgrywa kluczową rolę w budowaniu zespołów, szczególnie w kontekście pracy zdalnej. Bycie wrażliwym na potrzeby pracowników, zrozumienie ich sytuacji życiowej oraz zapewnienie odpowiedniego wsparcia ma istotne znaczenie dla zaangażowania i satysfakcji pracowników.

Pięć kluczowych zasad zarządzania zespołem zdalnym

Paulina przedstawiła pięć kluczowych zasad, które pomagają budować zaangażowanie i efektywność w zespołach zdalnych.

Zasada 1: Poznanie zespołu

Zanim wprowadzimy zmiany i cele, warto poznać zespół. Paulina podkreśla, że przyjmując nowy zespół, warto na początku skupić się na poznawaniu pracowników, ich talentów i preferencji. Integracja powinna być stopniowa, by efekty były trwałe.


Zasada 2: Wspólne cele i decyzje

Praca w zespole zdalnym wymaga wspólnych celów i decyzji. Paulina zwraca uwagę, że należy stworzyć zespół i skupić się na harmonii działań. Wspólne warsztaty i transparentność są kluczowe.

Zasada 3: Synchroniczna i asynchroniczna komunikacja


W komunikacji zdalnej istotne jest rozróżnienie komunikacji synchronicznej (spotkania w czasie rzeczywistym) i asynchronicznej (czat, dokumenty). Paulina podkreśla wagę wyboru odpowiedniego narzędzia dla konkretnych zadań.

Zasada 4: Znalezienie wspólnego punktu

Paulina mówi o znalezieniu "kleju zespołowego". To część wspólna, która łączy zespół. Może to być wartość czy cel, który buduje więź i motywuje do wspólnego działania.

Zasada 5: Empatyczne przywództwo

Empatia, otwartość i inkluzywność – to filary empatycznego przywództwa. Paulina podkreśla, że błędy są naturalne, a lider powinien być wsparciem dla pracowników w trudnych chwilach.

Podsumowując, zarządzanie zespołem zdalnym wymaga zaangażowania, elastyczności i empatii. Wprowadzając pięć kluczowych zasad przedstawionych przez Paulinę Święcicką, firmy mają szansę ukształtować silne, efektywne i pełne autentycznego zaangażowania zespoły.

*Great Attrition’ or ‘Great Attraction’? The choice is yours, McKinsey, Wrzesień 2021
 

Blog Let's Manage IT

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści