Wróć do wszystkich wpisów

5 min czytania

Definiuj, Buduj, Ucz się: Kluczowa Praktyka w SAFe

Conlea

Post image

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego wiele projektów, mimo znaczących inwestycji, nie przynosi oczekiwanych rezultatów ? Dlaczego czekamy na feedback od klienta aż do momentu, gdy rozwiązanie jest już niemal kompletnie zbudowane? Poznaj sprawdzone sposoby na integrowanie wyników pracy złożonych zespołów produktowych,  dowiedz się jak liderzy mogą pomoc w przyspieszaniu procesu uczenia się zespołu oraz jak można minimalizować ryzyko fałszywego poczucia sukcesu.

W dzisiejszym świecie rozwoju oprogramowania, elastyczność i zdolność do dostosowywania się do zmieniających się potrzeb klientów są niezwykle ważne. Aby sprostać tym nieustannie ewoluującym wymaganiom oraz pozostać konkurencyjnym na rynku, organizacje potrzebują ramy pracy, która pozwala na elastyczny rozwój, ciągłe doskonalenie oraz umożliwia szybką reakcję na zmieniające się wymagania. Jedną z takich ram pracy, która zyskała na popularności w ostatnich latach, jest skalowany Agile, znany jako SAFe. Jedną z jej kluczowych praktyk jest "Definiuj, Buduj, Ucz się."

Co to jest SAFe?

SAFe został stworzony przez praktyków i dla praktyków na bazie ponad dziesięcioletniego doświadczenia. Genezą SAFe było opracowanie wskazówek dla przedsiębiorstw jak skutecznie wprowadzić stosować zasady i praktyki Lean i Agile. Pierwsza edycja SAFe została opublikowana w 2011 roku, aby pomóc organizacjom projektować lepsze systemy i oprogramowanie, które efektywnie odpowiadają na zmieniające się potrzeby klientów.

Praktyka "Definiuj, Buduj, Ucz się" stanowi fundament SAFe i jest niezbędna do osiągnięcia elastyczności oraz dostarczania wartości klientom w ciągle zmieniającym się otoczeniu.

Czym jest SAFe?

10 podstawowych zasad SAFe

Zasady SAFe opierają się na dziesięciu niezmiennych, podstawowych zasadach Lean-Agile. Te założenia i koncepcje ekonomiczne informują o rolach i praktykach SAFe.

 • Take an economic view
 • Apply systems thinking
 • Assume variability; preserve options
 • Build incrementally with fast, integrated learning cycles
 • Base milestones on objective evaluation of working systems
 • Visualise and limit WIP, reduce batch sizes, and manage queue lengths
 • Apply cadence, synchronise with cross-domain planning
 • Unlock the intrinsic motivation of knowledge workers
 • Decentralise decision-making
 • Organise around value

Czwarta zasada SAFe

Praktyka Definiuj, Buduj, Ucz się koncentruje się na rozkładaniu złożonych projektów na mniejsze, zarządzalne składniki. Zamiast próbować rozwijać cały system lub funkcję od razu, SAFe zachęca zespoły do pracy nad niewielkimi, samodzielnymi fragmentami projektu, dostarczając przy każdej iteracji przyrostową wartość. Taki sposób podejścia ma wiele zalet:

 1. Zmniejszone Ryzyko: Dzięki rozwijaniu projektu w mniejszych kawałkach organizacje ograniczają ryzyko związanego z dużymi, monolitycznymi projektami. Jeśli pojawi się problem lub zmiana w wymaganiach, jest go łatwiej rozwiązać w przypadku mniejszych, dobrze zdefiniowanych komponentów.
 2. Szybka Informacja Zwrotna: Mniejsze przyrosty oznaczają krótsze cykle rozwoju. To pozwala zespołom na częstsze zbieranie opinii od interesariuszy i użytkowników końcowych, co ułatwia dostosowanie się do zmieniających się potrzeb i warunków rynkowych.

 3. Szybka Nauka: Element "szybkie, zintegrowane cykle nauki" podkreśla znaczenie ciągłego uczenia się. Zespoły uczą się na każdej iteracji i stosują tę wiedzę w kolejnych cyklach. Ten proces ciągłego uczenia się zapewnia, że produkt lub system rozwijany jest nieustannie doskonalony.

 4. Skoncentrowanie na Kliencie: Dostarczając przyrostową wartość, organizacje mogą dostarczyć klientom działający produkt lub funkcję szybciej. To podejście sprzyja myśleniu zorientowanemu na klienta, skupiając się na dostarczaniu najważniejszej funkcjonalności jako pierwszej.

Znaczenie praktyki "Definiuj, Buduj, Ucz się":

 • Szybkość i Ciągłe Dostarczanie: Praktyka ta pozwala na dostarczanie ostatecznych efektów projektu w mniejszych częściach, co skraca czas dostarczenia wartości dla klienta. Oznacza to, że organizacje są w stanie szybciej reagować na zmiany potrzeb rynkowych.
 • Dostosowywanie się do Zmian: Pracując w małych przyrostach, zespoły są bardziej elastyczne i mogą łatwiej dostosować się do zmieniających się wymagań i oczekiwań klientów.
 • Kontrola Ryzyka i Jakość: Rozwijanie projektu w mniejszych częściach pozwala lepiej kontrolować ryzyko i zapewniać wyższą jakość. W razie problemów, łatwiej je zidentyfikować i naprawić na wcześniejszym etapie.
 • Feedback i Klient w Centrum Uwagi: Cykle krótszego rozwoju oznaczają, że organizacje mogą szybciej uzyskać informacje zwrotne od klientów i na ich podstawie kierować rozwój produktu lub usługi.

Praktyka "Definiuj, Buduj, Ucz się" w SAFe to kluczowy element, który wspiera organizacje w dostosowywaniu się do dynamicznego otoczenia biznesowego i zapewnia skuteczność w dostarczaniu wartości klientom. 

Webinar

Kategorie: SAFe

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści