Wróć do wszystkich wpisów

8 min czytania

Dlaczego warto uzyskać certyfikat ITIL®?

Conlea

Post image

Certyfikaty dla specjalistów IT cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Coraz więcej organizacji potwierdza, że chętniej i na lepszych warunkach zatrudniają osoby, których umiejętności są potwierdzone przez system certyfikacji ITIL. Certyfikat ITIL jest uznawany za potwierdzenie umiejętności managerskich w zakresie zarządzanie procesami IT. Jakie są najważniejsze powody, dla których warto uzyskać certyfikat ITIL Foundation?

Czym jest ITIL certyfikat?

Certyfikat ITIL (Information Technology Infrastructure Library) to dokument potwierdzający umiejętności zarządzania pracowników zatrudnionych w działach IT, w szczególności na stanowiskach managerskich. Z biblioteki ITIL, czyli zbioru najlepszej wiedzy na temat zarządzania usługami IT, firmy i organizacje korzystają od 1989 roku. Od wielu lat ITIL jest standardem najlepszych praktyk w zakresie wspierania, zarządzania i dostosowania zarządzania usługami IT dla potrzeb biznesowych. Wykorzystuje cały cykl życia usługi do mapowania podróży od potrzeb i wymagań klienta do ciągłego doskonalenia usług. Certyfikacja ITIL jest jedną z najczęściej wybieranych na rynku IT. Dowiedz się więcej o certyfikacie ITIL.

Certyfikacja ITIL polecana jest w szczególności osobom, które na co dzień zarządzają projektami IT lub chcą się tym zajmować w przyszłości i szukają certyfikatu, który pomoże im rozwinąć kompetencje w tym obszarze.

Dlaczego warto uzyskać certyfikat ITIL?

Skoro wiemy już, co to jest certyfikat ITIL, pora poznać korzyści, które przynosi.

Powód 1: Międzynarodowa kariera

Certyfikacja ITIL uznawana jest niemal na całym świecie, niczym dyplom jednej z najbardziej prestiżowych uczelni. O ile jednak dyplom, który otrzymamy po zakończeniu studiów, może tracić na znaczeniu, gdy wyjedziemy za granicę, certyfikat ITIL potwierdza Twoją ekspercką wiedzę w zakresie ITIL również w innych krajach. W czasach, gdy coraz więcej osób pracuje (stacjonarnie lub zdalnie) dla zagranicznych lub globalnych firm, certyfikacja ITIL może być przepustką do międzynarodowej kariery. Szkolenia ITIL 4 otwierają Cię więc na zupełnie nowe, globalne możliwości zawodowe.

Powód 2: Wyższe wynagrodzenie

Certyfikat ITIL – czy warto? Warto! Również, jeśli chodzi o wynagrodzenie. Specjaliści z certyfikatem ITIL potwierdzającym ich wiedzę i umiejętności są obecnie bardzo pożądani na rynku pracy. Szkolenia Conlea w zakresie ITIL Foundation to nie tylko sposób na wynegocjowanie lepszego wynagrodzenia w procesie rekrutacji, ale też bardzo dobra karta przetargowa w rozmowie dotyczącej podwyżki w obecnej pracy. Znajomość ITIL 4 bardzo często otwiera drzwi do lepszych zarobków, szczególnie w obszarach technicznych jak np. cyberbezpieczeństwo.

Powód 3: Efektywna komunikacja z innymi managerami IT

IT to dość specyficzna branża. Kluczem do poprawnej i efektywnej komunikacji jest zrozumienie drugiej strony. Szczególnie istotne jest to w przypadku firm mocno innowacyjnych, np. działających w obszarze cyberbezpieczeństwa czy cloud computing. Szkolenia ITIL 4 i zakończony certyfikatem poprawnie zdany egzamin dają wiedzę opartą na najlepszych praktykach w zakresie zarządzania w branży IT. Ta wiedza jest pewnego rodzaju gwarancją, że manager jest w stanie z łatwością porozumieć się z innymi managerami, którzy również posiadają ten dokument. Łatwiej jest wymieniać kompetencje, gdy nie ma ryzyka w zakresie fachowej terminologii. Wpływa to zarówno na jakość współpracy, jak i efektywność procesów biznesowych.

Powód 4: Podnoszenie kwalifikacji i usprawnienie pracy

Każdy pracownik chce być doceniany i systematycznie się rozwijać, obejmując coraz to nowe role w organizacji. Certyfikacja ITIL to więc nie tylko argument za podniesieniem wynagrodzenia, ale też możliwość rozwijania swojej kariery. Na zachodzie już dziś widoczny jest trend zatrudniania w pierwszej kolejności osób z odpowiednim certyfikatem. W Polsce również rekruterzy patrzą przychylniej na kandydatów, którzy posiadają ITIL certyfikat online. Dodatkową zaletą dla managera jest też usprawnienie pracy dzięki stosowaniu przetestowanych już przez wiele organizacji praktyk. To zdecydowanie poprawia satysfakcję z pracy i dodatkowo wzmacnia Twoją pozycję w organizacji.

CTA Guiding Principleszdalna pracaoferta szkoleń conlea-1

Czym certyfikat ITIL różni się od innych certyfikatów?

ITIL to zbiór standardów, który na bieżąco aktualizowany jest zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami i praktykami z zakresu IT. Obecnie najnowszą wersją jest ITIL 4, która odnosi się do współczesnych zmian w niemal każdej branży. W porównaniu do poprzedniej wersji, odnosi się dodatkowo np. do takich zagadnień jak uczenie maszynowe, big data czy chmura obliczeniowa. Dla porównania, ostatnia aktualizacja jednego z głównym konkurentów szkoleń ITIL Foundation – PRINCE2 – miała miejsce w 2017 roku. ITIL to też jedyny certyfikat, który tak kompleksowo podchodzi do zagadnień związanych z tworzeniem i zarządzaniem innowacyjnymi usługami, a dodatkowo rozwija procesy usprawnienia komunikacji, zarządzania zasobami i elastyczności w odniesieniu do zmian biznesowych.

ITIL Conlea – jak wygląda egzamin?

Każdy poziom certyfikacji ITIL 4 jest zakończony egzaminem w formie testu online z jedną, poprawną odpowiedzią. Egzamin przeprowadzany jest bezpośrednio przez dostawcę certyfikacji, w przypadku Conlea jest to PeopleCert. Na szkoleniach Conlea trenerzy przekazują informację jak rozpocząć przejść proces egzaminacyjny.

Zrzut ekranu 2022-05-4 o 11.29.56

Część Foundation kończy się testem jednokrotnego wyboru, który zawiera 40 pytań. Jeżeli przystępujemy do egzaminu w języku ojczystym mamy na ukończenie testu 60 min., jeżeli w języku obcym – test trwa ok. 75 minut. Aby zdać test należy uzyskać minimum 26 punktów. Poziom trudności testu określa skala Bloom'a. 

Test kończący część Intermediate również jest testem jednokrotnego wyboru, trwa jednak prawie dwie godziny i jest trudniejszy od poprzedniego (pytania na poziomie 2 i 3 w skali Bloom’a). Na rozwiązanie testu mamy w zależności od języka egzaminu – od 90 do 113 minut. Warto wspomnieć, że na poziomie Intermediate bardzo często opisywany jest przykładowy problem, a zdający musi umieć wybrać spośród odpowiedzi najlepsze rozwiązanie danego problemu. 

Egzamin z dodatkowego modułu ITIL 4,  musi zostać poprzedzony ćwiczeniami praktycznymi, realizowanymi na etapie szkolenia. Uczestnik musi je zdać, aby przystąpić do testu jednokrotnego wyboru o trudności porównywalnej do Intermediate.

Uzyskaj certyfikat ITIL z Conlea

Podsumowując, czy warto zdawać certyfikat ITIL? Kursanci Conlea zgodnie potwierdzają, że tak. Jest to świetna opcja dla osób, które planują międzynarodową karierę w dużej organizacji – globalne korporacje bardzo często wymagają certyfikatu już na etapie rekrutacji. ITIL 4 przydaje się również, jeśli chcesz rozwijać swoje kompetencje w kierunku zarządzania projektami IT w oparciu o sprawdzone dobre praktyki. Certyfikat ITIL nigdy nie traci ważności, jest to więc długofalowa inwestycja, która na pewno się opłaci.

Oferta szkoleniowa ITIL w Conlea

Kategorie: ITIL

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści