Wróć do wszystkich wpisów

7 min czytania

KISS: Keep It Simple & Smart, czyli siła prostoty w biznesie

Conlea

Post image

O tym dlaczego osoby zarządzające organizacjami muszą czasem "włączyć brzytwę", postawić na proste funkcjonalności zamiast inwestować czas i energię w "zadowalacze" i "zachwycacze", podczas konferencji IT Manager of Tomorrow 2022 opowiedział Szymon Kudła, mówca biznesowy, autor książek na temat przywództwa, zmiany, innowacyjności, rozwoju i sprzedaży. Prelekcja podzielona została na następujące rozdziały: prosta organizacja, prosty projekt, proste innowacje i proste życie. 

297A0579

Sukces organizacji tkwi w prostocie

Niemal 14 lat temu Szymon Kudła założył swoją trzecią spośród czterech firm. Ówczesny biznes Szymona opierał się na systemie z pogranicza rozwiązań bazodanowych i społecznościowych. Od samego początku Szymon wraz ze swoim wspólnikiem próbowali systemem tym zainteresować rożne organizacje. Jeden z zaprzyjaźnionych prezesów dużej korporacji zmieniał właśnie miejsce zatrudnienia. Była to duża szansa dla biznesu Szymona i jego wspólnika. Pomimo natłoku obowiązków, który zawsze towarzyszy objęciu sterów w organizacji Jacek – wspomniany wcześniej prezes, znalazł czas na spotkanie podczas którego zaprezentowano mu innowacyjny system. Prezes wysłuchał propozycji po czym dodał:

„Wybaczcie chłopaki, ale w tej firmie panuje wielki bajzel. Przez najbliższe miesiące na pewno nie będę wdrażał nic nowego. Muszę włączyć brzytwę. Będę eliminował lub ograniczał te inicjatywy, które już istnieją i które nic nie wnoszą”.

Takie podejście prezesa było niekorzystne dla Szymona i jego raczkującego biznesu. Było za to niezwykle trafnym rozwiązaniem dla organizacji, nad którą prezes właśnie obejmował pieczę. 

Innym przykładem "upraszczania"procesów i rozwiązań w organizacji, którym posłużył się Szymon Kudła podczas konferencji IT Manager of Tomorrow 2022, jest podejście Steve'a Jobsa. W wywiadzie, którego Steve Jobs udzielił na dwa lata przed śmiercią, zapytany o to z czego jest najbardziej dumny (biorąc pod uwagę kwestię zawodowe) Steve Jobs odpowiedział, że jest bardzo dumny z 10 produktów, które zostały wdrożone za jego drugiej kadencji w Apple. Natomiast jest jeszcze bardziej dumny z tych 340 produktów, które jako Apple rozwijali, a których finalnie nie wdrożyli. Przedstawione wyżej podejście, jest zdaniem Szymona Kudły kluczem do sukcesu w biznesie. Mówienie „nie” różnym pokusom, które rodzą się w organizacji, trzymanie się zasady KISS może zaprowadzić nas dalej, niż się spodziewamy. W myśl tej zasady warto czasem "włączyć brzytwę" i spróbować wyeliminować rzeczy, które niewiele wnoszą do organizacji. 

Wywal "frędzelki" i postaw na prosty projekt

Typologia funkcjonalności Agile mówi o tym, że biorąc jakikolwiek projekt na tapet można w nim wyróżnić 5 funkcjonalności: 

  • Podstawowe (must)

  • Zadowalacze (im więcej, tym bardziej zadowolony klient)

  • Zachwycacze (efekt wow, miła niespodzianka)

  • Neutralne (bez znaczenia – ani ziębi, ani grzeje)

  • Odwrotne (Klient tego nie chce lub spodziewa się czegoś innego)

Zdaniem Szymona Kudły, w organizacjach bardzo często nie przykłada się należnej uwagi do funkcjonalności podstawowych, a zbyt dużo energii poświęca się na "zadowalacze" i "zachwycacze". Próbujemy wygenerować efekt wow, ale klient i tak nie jest zadowolony, ponieważ to podstawa nie jest na zadowalającym poziomie. Wokół nas dzieje się zbyt dużo, aby w organizacjach poświęcać energię na "zadowalacze" i "zachwycacze", kiedy tzw. "musty" nie działają prawidłowo. 

Kolejnym czynnikiem generującym niepotrzebne "frędzelki" jest pokusa wrzucenia do projektu wszystkich wątków, które się ze sobą łączą. Następuje wtedy tzw. zaglonienie projektu. Dzieje się to wtedy, kiedy każdy z interesariuszy doczepia swój frędzel i po pewnym czasie już nie wiadomo jaki był pierwotny cel projektu. 

New call-to-action

Proste innowacje 

Jedną z najbardziej wartościowych innowacji, która nastąpiła w historii ludzkości było wynalezienie koła. Podczas konferencji ITMT22 Szymon Kudła pochylił się nie tyle nad samym kołem, a bardziej nad dwoma wynalazkami, które w swojej konstrukcji mają uwzględnione koło. Pierwszy z nich to łazik księżycowy, który jak nie trudno się domyślić, był na Księżycu. Był to rok 1970. Druga innowacja wykorzystująca kółka to – walizka na kółkach. Koncepcja walizki na kółkach spopularyzowała się na świecie w końcówce lat 80. Oznacza to mniej więcej tyle, że już w 1970 roku wysyłaliśmy łazik księżycowy na naturalnego satelitę Ziemi, a potrzebowaliśmy jeszcze 20 lat, aby do walizki doczepić kółka. Co więcej, biorąc pod uwagę komfort naszego codziennego życia okazuje się, że kółka w walizce były nieporównywalnie ważnieszje. 

Jest to kolejny przykład i jedocześnie apel do różnych zespołów i organizacji. Jeżeli szukamy dobrej, ciekawej  innowacji to podstawowym wskazaniem powinno być hasło „znajdź walizkę, którą od wielu miesięcy mozolnie targają za sobą Twoi odbiorcy/klienci i doczep do niej kołka”. Czy to oznacza, ze nad łazikami nie powinniśmy pracować? Powinniśmy, ale nie może to zabierać więcej niż 10% energii całej organizacji. Zaczynajmy od prostych, użytecznych innowacji. 

Proste życie

Synonimem prostego życia jest minimalizm, czyli sztuka redukowania przedmiotów i pozbywania się z otoczenia tego, co zbędne. Szymon Kudła na scenie ITMT22 opowiedział historię swojego kuzyna ze Stanów - Marka. Mark podczas studiów był wolontariuszem w ośrodku dla osób w kryzysie bezdomności. Opiekował się głównie osobami na końcowym etapie życia. Przy każdym łóżku bezdomnego znajdowała się szafka. Na niewielkiej szafce bezdomni kładli coś, co Mark nazwał skarbami życia. Były to rzeczy, które po wielu latach życia, trudnych przejściach były dla nich ważne i cenne. W pewnym momencie Mark zadał sobie pytanie: "co ja kiedyś postawię sobie na takiej szafeczce, co dla mnie będzie miało znaczenie?". Zadając sobie takie pytanie, jesteśmy w stanie wyrzucić ze swojego życia szereg niepotrzebnych rzeczy, ograniczyć zakupy. To pytanie sprowadza nas do maksymy brzmiącej "dobre życie, to proste życie" i możemy to przełożyć również na pracę zawodową, ponieważ "dobry biznes, to prosty biznes". 

ConleaLMIT blog CTA-6

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści