Wróć do wszystkich wpisów

8 min czytania

Różnorodność w Tech, czy to w ogóle możliwe?

Conlea

Post image

O tym jak oddolne inicjatywy pracownicze kształtują kulturę organizacji na przykładzie Women’s Leadership Initiative w GSK podczas konferencji IT Manager of Tomorrow opowiedziała Aleksandra Żygo – Principal Engineer @ GSK. 

Statystyki

 • Kobiety o 47% bardziej narażone są na trwałe uszkodzenia ciała w wyniku wypadku samochodowego, ponieważ systemy i funkcje bezpieczeństwa są zaprojektowane pod mężczyzn.

 • Na każdą kobiecą postać filmową przypada 2,24% mężczyzny.

 • Według przyjętych zasad 20-25 stopni Celsjusza to optymalna temperatura w pomieszczeniach biurowych – często ustawiana jest w niższych widełkach. Wynika to z faktu, że widełki te były ustalane w latach 60. XX wieku, kiedy inżynierami byli głownie mężczyźni. Nikt nie skonsultował tych norm z kobietami. 

 • Wsród wszystkich naukowców, którzy zajmują się technologią AI tylko 22% to kobiety.

 • 100 lat – tyle dzieli nas od pełnego równouprawnienia. Są to aż 4 pokolenia.

Historia Women’s Leadership Initiative - jak wspierać niwelowanie różnic?

WLI Poland to grupa zaangażowanych osób, która dba o „różnorodność” i „włączanie” w organizacji. Kilka lat po powstaniu poznańskiego centrum IT, które było bardzo homogenicznym środowiskiem, składającym się głównie z mężczyzn. Kilka kobiet, które tam właśnie pracowały połączyło się. Początkowo spotykała się na niezobowiązujące rozmowy w kuchni, przy kawie. Z upływem czasu poczuły potrzebę regularnych spotkań, zapisanych w kalendarzu, z planem, strukturą, agendą. Z upływem miesięcy, coraz większe zainteresowanie inicjatywą budowało się też wsród liderów. Zaczęli dopytywać jak mogą dołączyć do WLI. Zdawali sobie bowiem sprawę, że różnorodne zespoły i "włączanie" jest tym, co będzie przynosiło organizacji realną wartość. W pewnym momencie przyszedł moment, kiedy projekt WLI stał się bardzo popularny i okazało się, że liderzy zaczęli prosić osoby działające wewnątrz inicjatywy, o pomoc w budowaniu środowiska pracy. Dzięki temu WLI stało się równym partnerem dla działów HR w rozmowach o przyszłości organizacji. 

Obecnie WLI ma jasną wizję i cel – do 2025 roku w GSK 45% kobiet będzie piastowało wyższe stanowiska. Jest to jasno zapisane i opisane. 

 

Rozwój Women’s Leadership Initiative

 

Zrzut ekranu 2023-02-2 o 13.38.36

37% – wzrost rok do roku liczby osób, która dołącza do grupy. Taki wzrost WLI odnotowuje zawsze po inicjatywach, które realizuje wewnątrz i na zewnątrz firmy. Osób wychodzących z grupy jest znacznie mniej. 75% – to przyrost aktywnych członków rok do roku. 30% – osoby, które aktywnie postują na wewnętrznym komunikatorze firmy.

Rezultaty zmiany

W trzynastoletniej historii GSK pierwszy raz od 2017 szefową jest kobieta. Jest to wynik zazębiajacych się działań WSI i GSK. Firma stara się pokazywać „od samej góry”, że temat "włączania" i "różnorodności" jest niezwykle istotny, a GSK w takich kwestiach nie boi się zabierać głosu. To organizacja, która otwarcie popiera LGBT i deklaruje wsparcie Ukrainy.

Istnieją też zmiany, których nie można dostrzec od razu. Taką nienamacalną zmianą, ale niezwykle istotną jest "uwrażliwianie" organizacji tech, czyli pokazywanie, że tematy trudne społecznie są istotne. Nie od dziś wiemy przecież, że różnorodne zespoły są lepsze, bardziej efektywne, kreatywne. 

Przeczytaj także: Siła w synergii, czyli kobiecy pierwiastek w IT

Jaką wartość daje WLI liderom?

 • Widoczność. Możliwość publicznego dzielenia się informacją, że to jest ważne dla mnie jako lidera, ale także dla organizacji. 
 • Budowanie relacji. Opartych na realnych i szczerych wartościach. 
 • Kształtowanie rzeczywistości. Inicjatywy takie jak WLI pozwała robić rzeczy w taki sposób, w  jaki chcemy je robić. Pozwalają kształtować otaczającą rzeczywistość, a nie ją biernie konsumować i narzekać. 

Jaką wartość dają pracownikom inicjatywy takie jak WLI?

Osoby, które dołączają do grupy zyskują gotowy plan swojego rozwoju, którym mogą w pełni samodzielnie zarządzać. Dodatkowo, są end to end odpowiedzialne za projekt. Prowadzą trudne rozmowy, muszą zarządzać projektem. To wszystko stawia przed nimi wyzwania i ogromną możliwość samorozwoju. 

Inicjatywa pracownicza – od czego zacząć?

 1. Zbadaj potrzeby firmy. Sprawdź czy temat jest „hot” dla liderów. Wciąż istnieją organizacje, w których nie mówi się otwarcie o różnorodności. Jeśli tak właśnie jest, to spróbuj zawalczyć o to, aby pojawić się na spotkaniu z liderami i powiedzieć, że jest ważny społecznie temat. 

 2. Zbierz grupę chętnych. Na początek zgromadź wokół siebie ludzi wykazujących inicjatywę w pracy. Z czasem zachęcaj do dołączenia do grupy poprzez możliwości, jakie ona daje grupa.

 3. Zaplanuj regularne spotkanie. Inicjatywy ad hoc dają dużo swobody, ale każde działanie lubi regularność. Wrzuć spotkania w kalendarz, aby były widoczne dla innych. 

 4. Stwórz miejsc do wspólnej kolaboracji „online”. Pomoże w tym Microsoft Teams, czy inne komunikatory, w którym można wymieniać informację, ale także trzymać pliki. 

 5. Zbuduj tablicę pomysłów. Ciekawe pomysły wpadają nam do głowy przy kawie i przypadkowych rozmowach. Warto je zapisywać i budować z nich "Backlog" pomysłów, do których będziecie wracać na cyklicznych spotkaniach. 

 6. Stwórz portfolio projektów. Ciekawymi inicjatywami należy się chwalić. Spójne portfolio pozwoli lepiej "sprzedawać" inicjatywę i może bardzo pomóc w pozyskiwaniu funduszy. 

 7. Zbuduj roadmapę. Zaplanowanie pomniejszych wydarzeń w przestrzeni rocznej da w zespole sygnał, że inicjatywa rośnie, a jej działa są nieprzypadkowe, tylko dokładnie zaplanowane i usystematyzowane. 

 8. Stwórz strukturę grupy. Każda inicjatywa potrzebuje liderów, np. od komunikacji, od kwestii technicznych. Wiadomo wtedy do kogo z danym pytaniem się zwrócić. Łatwiej tez ustalać jakiekolwiek deadliny. 

 9. Bądź widoczny. W formie online i offline. Warto być obecnym na zewnątrz, chociażby na uczelniach wyższych – wszędzie tam gdzie można dać o sobie znać poza strukturami organizacji.  

 10. Działaj zawsze wspólnie. Nic nie uda się bez ludzi – zaangażowanych, pomysłowych i wiernych wspólnego idei. 

Obecnie inicjatywa Women’s Leadership Initiative jest gigantyczną grupą działającą w Polsce, mającą własne cele i wizje, z którą liczą się liderzy GSK. Członkowie WLI są włączani do dyskusji kształtujących kulturę organizacji. 

ConleaLMIT blog CTA-9

Nie zapomnij udostępnić tego postu

Wiedza i inspiracje prosto na Twój mail

Zostaw swój email, a będziemy regularnie informować Cię o nowych artykułach.

Spis treści