Czym jest optymalizacja? Jaki ma wpływ na automatyzację? W jaki sposób powinno się optymalizować procesy, praktyki i usługi? Jak odpowiednio wykorzystać podejście całościowe (ang. Holistic approach) oraz informacje zwrotne (ang. Feedback)? Odpowiedzi na te pytania pomoże nam znaleźć ostatnia z opisywanych podstawowych zasad ITIL „Optymalizuj i automatyzuj”.
Aby organizacje były skuteczne i efektywne, muszą wykorzystać w pełni swoje zasoby ludzkie i techniczne. Model czterech wymiarów (szczegóły we wpisie „Myśl i pracuj całościowo”) pozwala na uwzględnienie różnych ograniczeń, takich jak brak zasobów i innych czynników, które wpływają na projektowanie, zarządzanie i funkcjonowanie organizacji. Technologia może pomóc organizacjom w zwiększeniu skali działania i wykonywaniu powtarzalnych zadań, co z kolei umożliwia pracownikom skupienie się na bardziej złożonych procesach decyzyjnych. Jednakże automatyzacja powinna być stosowana przy świadomym udziale człowieka, w przeciwnym wypadku może to prowadzić do wzrostu kosztów oraz zmniejszenia siły i odporności organizacyjnej (ang. Organizational robustness and resilience).
Optymalizacja polega na dostosowaniu danego elementu w organizacji (np. przyjęta praktyka działania, proces, struktura organizacyjna, definicja konkretnej roli), aby był on jak najbardziej skuteczny i przydatny. Przed wprowadzeniem automatyzacji, należy zoptymalizować proces w maksymalnym możliwym stopniu. Warto również określić granice optymalizacji, ponieważ organizacja działa w ramach różnych ograniczeń, takich jak ograniczenia finansowe, wymogi zgodności (ang. Compliance requirements), ograniczenia czasowe i dostępność zasobów.
Istnieją różne sposoby na optymalizację praktyk i usług. W celu osiągnięcia tego celu ważne jest zastosowanie koncepcji i praktyk opisanych w ITIL, zwłaszcza praktyki ciągłego doskonalenia (jeśli jesteś zainteresowany Contunial improvement, zajrzyj do wpisu „Zacznij od stanu bieżącego”). Konkretne praktyki stosowane przez organizacje do doskonalenia i optymalizacji wydajności mogą opierać się na wytycznych pochodzących z podejść ITIL, Lean, DevOps, Kanban i innych źródeł. Niezależnie od wybranej metody, droga do osiągnięcia optymalizacji praktyk i usług zwykle składa się z następujących etapów ogólnych:
ITIL 4 definiuje podstawowe zasady ITIL jako rekomendacje, którymi organizacja może się kierować w każdych okolicznościach, niezależnie od zmian jej celów, strategii, rodzaju pracy czy struktury zarządzania. Każda podstawowa zasada (ang. Guiding principle) jest uniwersalna i trwała.
ITIL definiuje siedem podstawowych zasad:
Pamiętajmy jednak, że wdrożenie podstawowych zasad nie jest równoznaczne z „wdrożeniem” ITIL! Można za to stwierdzić, że bez wdrożenia podstawowych zasad organizacja nie będzie w stanie w pełni skorzystać z wytycznych ITIL.
Automatyzacja procesów w organizacji polega na wykorzystaniu technologii w celu skutecznego i jednolitego wykonywania określonych czynności bez udziału człowieka lub z minimalnym jego zaangażowaniem. Przykładem może być ciągłe wdrażanie oprogramowania, gdzie automatycznie publikuje się nowe wersje kodu i testuje je w różnych środowiskach. Automatyzacja może również obejmować standaryzację i usprawnienie ręcznych zadań, np. poprzez definiowanie reguł procesowych, które umożliwiają automatyczne podejmowanie decyzji. Eliminacja konieczności ręcznej interwencji w każdej fazie procesu może znacznie poprawić efektywność działania.
Możliwości automatyzacji procesów są nieograniczone. Znajdowanie sposobów automatyzacji standardowych i powtarzalnych zadań może pomóc w obniżeniu kosztów organizacji, zmniejszeniu ryzyka błędów ludzkich i poprawie doświadczenia pracowników.
Kilka przykładowych zastosowań automatyzacji wymieniono poniżej:
Aby z powodzeniem zastosować tę zasadę, ITIL4 należy uwzględnić kilka następujących rad:
Powyższy wpis jest ostatnim z wpisów dotyczących zasad podstawowych ITIL. Warto na koniec przyjrzeć się, jak zasady te powinny ze sobą współdziałać w celu przyniesienia możliwie największej wartości wszystkim interesariuszom.
Ważne jest zrozumienie, że zasady ITIL wzajemnie się uzupełniają i mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów. Na przykład, jeśli organizacja przyjmuje podejście iteracyjne z informacjami zwrotnymi, powinna mieć świadomość, że każda iteracja doskonalenia wymaga wzięcia pod uwagę wszystkich elementów potrzebnych do osiągnięcia realnych wyników. Warto również zwrócić uwagę na znaczenie właściwego wykorzystania informacji zwrotnych dla efektywnej współpracy, a skupienie się na dostarczaniu wartości dla klienta ułatwi utrzymanie prostoty i praktyczności. Zasad ITIL nie należy stosować wybiórczo, lecz powinny być one traktowane jako integralna całość, a ich zastosowanie powinno być oceniane indywidualnie dla każdej sytuacji.
Przeczytaj także: Co to jest ITIL®? Wszystko o zarządzaniu usługami IT